Nowoczesne sposoby ocieplania domów
Bardzo popularnym materiałem do ocieplania domów jest pianka poliuretanowa. Coraz częściej w tym celu wykorzystuje się również płyty termoizolacyjne, a dokładnie z poliuretanu ulepszonego. Wersja ta podobna jest do płyt styropianowych z bokami profilowanymi. Okłada się je obustronnie folią aluminiową lub papierem typu Craft. Można powiedzieć, że poliuretan PIR jest jednym z bardzo dobrych, termicznych materiałów. Płyty te są odporne na wilgoć. (testy 2019 uprawnienia)
Kolejną zaletą jest odbijanie się promieniowania cieplnego od powierzchni, można w ten sposób uzyskać izolację termiczną. Płyty mocuje się za pomocą zszywek do konstrukcji drewnianej lub taśmą dwustronną do konstrukcji stalowej.
Innym przykładem materiału izolacyjnego jest poliuretan PIR w formie płynnej, wykorzystywany jest pistoletów natryskowych pod dużym ciśnieniem. Jest wykorzystywany na placach budowy, bądź w hala fabrycznych. Do nałożenia tego preparatu wykorzystuje się specjalne agregaty ocieplające sposobem natryskowym. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Dzięki tej izolacji zabezpiecza się wszystkie szczeliny. Bardzo dokładnie wypełnia się wszystkie miejsca za sprawą natrysku.
Izolacja cieplna za pomocą tlenku krzemu
Ciekawą możliwością ocieplania są również aerożele, mają one postać przeźroczystej i lekkiej konsystencji. Tutaj ZOL krzemianowy kondensowany przygotowuje się w formie żelu, następnie utwardzany do postaci maty czy granulatu. Areożel to materiał o porowatej powierzchni i znacznej gęstości. Jest bardzo wytrzymały na ściskanie, bardzo dobrze tłumi wszelkiego rodzaju dźwięki. (testy uprawnienia architektoniczne)
Tradycyjne płyty styropianowe z domieszką grafitu
Tradycyjne płyty styropianowe obecnie są wzmacniane domieszką grafitu, która poprawia izolacyjność tego materiału. Z małych grafitowych cząstek powstaje granulat, dzięki któremu uzyskujemy srebrno -szare płyty. Płyty z neapolu mają bardzo dobre parametry cieplne, lepsze od styropianu, są lżejsze i mają mniejszą gęstość. Grafitowe cząstki odbijają promieniowanie cieplne i zwiększają odporność terenu na promieniowanie UV, płyty grafitowe są odporne na wodę, korozję biologiczną, uszkodzenia mechaniczne i są łatwe w obróbce. Wielu fachowców chętnie wykorzystuje ten materiał izolacyjny do ocieplania domów. (program uprawnienia architektoniczne)