Nowoczesne budownictwo ze szklaną elewacją
W czasie projektowania szklanej elewacji zdarzają się pomyłki. Mogą mieć bardzo istotny wpływ na trwałość danego obiektu oraz na poziom bezpieczeństwa w czasie jego eksploatowania. W związku z tym warto przyjrzeć się nowoczesnym typom szklanych elewacji. Stosuje się je często jako osłonowe ściany, wentylowane elewacje czy elewacje, które mają typ „podwójnej skóry”. Warto również posiadać wiedzę, jakie dokumenty pozwalają na wprowadzenie do obrotu takich wyrobów w branży budowlanej oraz jakie są metody do przeprowadzanie oceny technicznej. (uprawnienia budowlane cennik)
Szklane elewacje
Na rynku budowlanym można zauważyć, że coraz więcej budynków posiada elewację stworzoną ze szkła. Dotyczy to nie tylko typowych budynków biurowych, lecz także lokali usługowych czy mieszkalnych. Fasady wykonane ze szkła poza estetyczną i użytkową funkcją mają za zadanie podkreślenie ekonomicznego sukcesu właścicieli, jak i użytkowników takiego budynku. Nie bez przypadku elewacje przy najwyższych oraz przy najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym budynków stworzone są z zastosowaniem szkła. Na budynkach szklane elewacje umożliwiają zmianę krajobrazu i są swojego rodzaju wizytówką dla miasta. Wskazują one, że miasta te stawiają na nowoczesność. (uprawnienia budowlane program)
Fasady ze szkła
Szklane rodzaje fasad najczęściej mają postać osłonowych ścian i wentylowanych elewacji. Osłonowe ściany to zewnętrzne ściany w danym budynku. Wykonuje się je zwykle z zastosowaniem drewna, metalu czy PVC. Składają się one z poziomych oraz pionowych elementów nośnego szkieletu. Jest on połączony i zamontowany do nośnej konstrukcji budynku w taki sposób, że tworzy on ciągły rodzaj osłony wewnętrznej przestrzeni budynku. Osłona ta samodzielnie albo też razem z nośną konstrukcją budynku spełnia wszystkie funkcje, jakie opisują zewnętrzne ściany poza nośną. (uprawnienia budowlane segregator)
Elewacje wentylowane to zestaw wyrobów, na jakie składa się zewnętrzna okładzina, którą mocuje się do podkonstrukcji oraz termoizolacyjne materiały. Cechują się one tym, że posiadają wentylowaną pustkę pomiędzy termoizolacyjną warstwą a okładziną zewnętrzną. Mając do czynienia z odsłonowymi ścianami szkło mocuje się do nośnych elementów w sposób liniowy bądź punktowy. Wykonując mocowanie liniowe szkło łączy się ze słupami albo ryglami poprzez zastosowanie strukturalnego kleju. Można wykonać tu także łączenie mechaniczne bądź kombinowane. Mocowanie punktowe odbywa się za pomocą rotuł.
Efekt lustrzany
Szkło stosowane na fasadach budynków cieszy się dużym zainteresowaniem, co wiąże się z tym, że jest to jedyny materiał, jaki daje efekt lustra poprzez odbijanie się od szkła widzialnego światła. Szklany rodzaj fasady może być zarówno neutralny, jak i dawać lustrzany efekt. Refleksyjne szyby, jakie stosuje się do elewacji stwarzają możliwość dokonywania zmian w wyglądzie danego obiektu. Dzieje się to w związku z porą roku, dnia czy pod wpływem danych atmosferycznych warunków. Lustrzany efekt często wykorzystują architekci w czasie wkomponowywania w zabudowę, jaka już istnieje nowego budownictwa. (uprawnienia budowlane 2023)