fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, na mocy którego 12 lutego 2019r. przestało obowiązywać rozporządzenie dotyczące samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Z początku plan był taki, aby przepisy z rozporządzenia wprowadzić do nowych ustaw skupiających się na zawodzie inżyniera budownictwa i architekta. Jak wygląda zamierzona nowelizacja uprawnień budowlanych? (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Nowelizacja uprawnień budowlanych – zmiany dla ciągłości przepisów

Treść pozostawała niestety wiele do życzenia. Z tego powodu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nie zdążyło w określonym wcześniej czasie opracować projektów ustaw. Podczas sejmowej komisji infrastruktury w lutym 2019 ogłoszono, że rozmowy zarówno z Izbą Architektów RP jak i z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa są ciągle w toku. Aby zachować więc ciągłość przepisów, wprowadzono je czasowo do ustawy prawo budowlane. Umożliwiła to szybka ścieżka senackiej inicjatywy. Pomimo to, nowelizacja nie została przygotowana do 12 lutego. (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia)

Nowelizacja uprawnień budowlanych – dlaczego trwa to tak długo?

Projekt nowelizacji prawa budowlanego trafił do Komisji Infrastruktury. Jego pierwsze czytanie miało mieć miejsce 19 lutego. Niestety nieobecność senatora sprawozdawcy sprawiła, że przesunięto je na 20 lutego, ale już 22 lutego Sejm uchwalił nowelizację. Ścieżka legislacyjna nakazuje ustawie trafić z Sejmu do Senatu a z niego do biura prezydenta. Oczywiście wejście w życie przepisów jest też uwarunkowane 14-dniowym odstępem od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw. (testy uprawnienia architektoniczne)

Nowelizacja uprawnień budowlanych – presja czasu

Bardzo istotnym czynnikiem dla tej nowelizacji był czas, ponieważ na maj przypada sesja egzaminacyjna. Nie jest to oczywiście problem dla ministerstwa, do tego czasu proces legislacji z pewnością by się zakończył. Do czasu sesji izby architektów i inżynierów budownictwa muszą ogłosić nabór kandydatów, a przecież należy to zrobić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Bez odpowiednich przepisów nie byłoby to możliwe. Sam podpis prezydenta nie zakończy jednak batalii dotyczącej uprawnień budowlanych. Wciąż toczą się prace nad ustawami o zawodach architekta i inżyniera budownictwa. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com