Niwelacja terenu na działce
Prace przygotowawcze pod budowę domu to bardzo długie i pracochłonne czynności. Jedną z nich jest niwelowanie terenu. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega niwelowanie terenu i jak wyrównać taki teren? (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Czym jest?
Niwelacja terenu nie ma jednolitej definicji. Występują jej dwie formy. Jedną z nich jest definicja geodezyjna, w której niwelacja terenu oznacza wyznaczanie różnic pomiędzy poszczególnymi punktami znajdującymi się na działce budowlanej. Geodeci mogą wówczas ustalić wysokość nad poziomem morza znajdujących się na danej działce punktów. Ta wiedza pozwoli nam zaplanować roboty ziemne, więc będziemy mieli także wiedzę o pozycji działki względem drogi. Niwelowanie terenu stanowi podstawę do robót ziemnych w naszym przyszłym domu. Często nazywane jest także poziomowaniem działki budowlanej. Takie działanie ma przede wszystkim na względzie zapewnienie bezpieczeństwa domowi, który stanie na takiej działce. (uprawnienia budowlane 2022)
Niwelacja terenu a formalności
Niwelacja terenu formalnie nie występuje w Prawie Budowlanym. Geodeci jednak zakwalifikowali tę czynność jako pracę przygotowawczą terenu pod budowę. Jest to więc rodzaj prac, którego nie możemy podjąć bez uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli nawet posiadanie takiego pozwolenia nie jest konieczne, z pewnością fakt ich rozpoczęcia będziemy musieli zgłosić. Pamiętajmy koniecznie o tym, by nie zaczynać niwelowania terenu bez pozwolenia, ponieważ jak w każdym przypadku taki rodzaj prac będzie traktowany jako samowola budowlana, za którą grożą kary grzywny. Niwelowanie terenu ma także duży wpływ na warunki wodne w gruncie. Może zasadniczo dość mocno je naruszyć. Należy więc upewnić się w tych kwestiach za pomocą Ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. O obowiązkach i zakazach właściciela działki budowlanej informuje nas cały Art. 234, który wskazuje, że:
„Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może: (uprawnienia budowlane kontakt)
1) zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wód ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich;
2) odprowadzać wód oraz wprowadzać ścieków na grunty sąsiednie.” (program egzaminu na uprawnienia)
Jak wyrównać?
Niwelowanie terenu nie jest czynnością prostą. Opiera się na stosowaniu się do kilku ważnych zasad. Najlepiej zatrudnić do tego zadania specjalistyczną ekipę, która ma doświadczenie. Jeżeli jednak mamy zamiar wykonać taką pracę samodzielnie, należy wiedzieć, jakie czynności przedtem wykonać. Pierwszą z nich jest wykonanie spadku terenu, który idzie od budynku mieszkalnego w kierunku granicy działki. Pozostaje nam więc do oceny fakt, czy usuwamy nadmiar humusu lub zamawiamy wywrotkę ziemi. Najważniejsze jest pozbycie się zbędnych drzew i krzewów, następnie humusu. Należy również wypełnić dołu i zagłębienia. Teren powinien być przez nas kontrolowany pod kątem jego poziomu. Bywa, że niwelowanie terenu jest wykonywane pod trawnik. Taki sposób poziomowania gruntu będzie wówczas łatwy. Można pokusić się o zatrudnienie niwelatora, który pomoże nam złapać poziom terenu, który chcemy zagospodarować. Pamiętajmy, aby odpowiednio oznaczać poziom niwelowanego gruntu. Możemy to zrobić za pomocą sznurka i desek. Braki uzupełniamy, nadmiary usuwamy i dopiero wówczas podejmujemy się wyrównania terenu. (uprawnienia budowlane program)