fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nieprzerwany wzrost wytrzymałości

Nieprzerwany wzrost wytrzymałości zachodzi, gdy cementowy wyrób jest w wilgotnym oraz ciepłym środowisku (egzamin na uprawnienia budowlane). Proces uszczelniania żelu podczas twardnienia pociąga za sobą cementowe wyroby, które przebywają w suchej atmosferze. Skurcz wywołuje rysy, co jest niebezpiecznym zjawiskiem szczególnie podczas pierwszych kilku do kilkunastu dni, przede wszystkim w letniej porze roku. Nie dojdzie do skurczy, kiedy cement ulega twardnieniu pod wodą albo w bardzo wilgotnych warunkach. W takim wypadku razem z uszczelnieniem żelu następuje jego pęcznienie. Szybkie wejście w reakcję powoduje także większe ilości cementu. Chcąc otrzymać wyroby cechujące się większą wytrzymałością oraz bez skurczowych rys trzeba o nie zadbać w początkowym okresie twardnienia. Polewa się je wodą i chroni przed promieniami słońca, które mogą je palić.

wytrzymałość materiałów budowlanych
wytrzymałość materiałów budowlanych

Złe wiązania

Fałszywe złe wiązania nie dyskwalifikują wyrobu jakim jest cement. Podczas jego zastosowania należy jednak uważać i zachować szczególna ostrożność (testy 2021 uprawnienia). Przede wszystkim nie można zwiększać ilości wody jaka jest w betonie albo w zaprawie dla przywrócenia plastycznej konsystencji. Masa z czasem sama wróci do półpłynnej konsystencji.

Początek wiązania cementu

Większość cementów ma swój początek wiązania w temperaturze wynoszącej 15-20°C już po 2-=-4 godzinach. Koniec wiązania następuje po upływie 6 – 8 godzin. Taki czas jest wystarczający, aby zabezpieczyć prawidłowy przebieg prac, ponieważ pozwala na odpowiednio długi czas na transport oraz naniesienie betonu lub zaprawy aż do początku wiązania. Dzięki stosunkowo krótkiemu czasowi jaki jest potrzebny do końca wiązania i w ten sposób rozpoczynając etap twardnienia, nie powoduje to przestojów w robotach. Podwyższając temperaturę otoczenia proces ten przyśpiesza, a obniżenie jej opóźnia wiązania. Przy temperaturze wynoszącej 5°C cement ulega bardzo powolnemu wiązaniu a przy 0°C w ogóle nie wiąże się (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Przyspieszenie wiązania

W niektórych przypadkach, gdy musimy przyspieszyć wiązanie należy dodać pewne chemiczne domieszki, takie jak np. 2% wapniowego chlorku w stosunku do ciężaru jaki ma cement. Czasami zdarza się, że cement wykazuje podwójne albo fałszywe wiązanie. Zaczyn zbyt szybko wiąże się, przed upływem czasu podanego w normie (uprawnienia budowlane – egzamin). Po upływie pewnego okresu czasu znowu przyjmuje półciekłą konsystencję i ponownie wiąże się w czasie zgodnym z ustalonym w normie. Taki przypadek możemy zauważyć w przypadku cementów, które były poddane zbyt silnemu grzaniu podczas przemiału. Jest on także związany prawdopodobnie z odwodnieniem częściowym gipsu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com