fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Niebezpieczeństwa wynikające z zawilgocenia

Główne niebezpieczeństwo związane z zawilgoceniem oraz przewiewaniem zewnętrznych ścian stanowią poziome i pionowe spoiny, jakie występują na elewacji danego budynku. Niektóre z wielowymiarowych elementów zewnętrznych ścian pod wpływem termicznych ruchów i obciążeń, a także na skutek skurczy materiałowych odkształcają się. To powoduje, że periodycznej zmianie ulegają szerokości spoinowe (uprawnienia budowlane 2021). Bardzo duży wpływ na występowanie tego zjawiska mają wymiary prefabrykatów, rodzaj zastosowanych materiałów oraz struktura ścian.

zawilgocenie budynku
zawilgocenie budynku

Ściany wykonane z lekkiego betonu

W tego rodzaju ścianach ważną kwestią jest, aby elewacyjna warstwa nie przepuszczała do wnętrza ścian wody, a jednocześnie musi być ona przepuszczalna, żeby nie zatrzymywać procesu wysychania na zewnątrz ścian. Aby to osiągnąć stosuje się gładkie elewacje i cienkie, które stanowią mały opór podczas wyparowywania wilgoci ze ścian (testy uprawnienia budowlane). Dobre do tego będą hydrofobowe powłoki, które nakłada się na elewację za pomocą metody natryskowej. Podłoże podczas ich zastosowania musi być gładkie, w związku z tym nadają się na prefabrykaty wykonane z gazobetonu. Ściany wykonane z lekkich betonów, takich jak np. żużlobeton czy kermazytobeton, są pokrywane cienką warstwą tynku.

Ściany o jednomateriałowej strukturze

Ściany, które posiadają jednomateriałową strukturę, warstwa faktury wiązana zostaje w procesie produkcyjnym z jej podłożem (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). W związku z tym nie posiada swobody przy odkształceniach. Skurcze prefabrykatów przebiegają głównie już przed wbudowaniem ich. Średnia temperatura jednomateriałowej ściany nie ma wahań większych niż ok 10°C pomiędzy zimą a latem. To, oraz stosunkowo grube ściany, wynoszące 30-40 cm wykonane z lekkich betonów, pozwala na wykonywanie płaskich spoin, które są wypełnione zaprawą. Jeżeli przez rysy w spoinach albo w fakturze przedostanie się woda, dzięki właściwościom kapilarnym porowatych ściennych materiałów woda rozchodzi się w sposób równomierny po całej ścianie. W przypadku zastosowania grubej ściany woda nie powoduje powstawania mokrych plam wewnątrz.

Celowy zabieg osłaniania elewacji

Celowym zabiegiem jest osłanianie elewacji wieńczącymi gzymsami oraz zabezpieczanie poziomych spoin w prefabrykatach na każdej kondygnacji. Zabezpieczanie odbywa się przy pomocy kapinosów, które montuje się w nadprożowych elementach. W związku z niewielkimi odkształceniami jednomateriałowych prefabrykatów, które są wypełnione w spoinach zaprawą, po pewnym czasie mogą powstawać włoskowate rysy. Dzieje się tak po około 2-3 latach (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Spoiny należy wypełnić od zewnętrznej strony fugowym kitem, aby uchronić je przed wykruszaniem się powierzchniowym zaprawy ze spoin.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com