Naturalne kamienie
Naturalne kamienie otrzymywane są ze skał, które występują wewnątrz albo na powierzchni ziemskiej skorupy. W związku z geologicznym pochodzeniem możemy podzielić je na trzy główne grupy. Pierwsza z nich to wulkaniczne skały, nazywane także wybuchowymi. Powstały one w związku z zastygnięciem przesyconej ognistociekłej magmy w czasie twardnienia ziemskiej skorupy. Wulkaniczne skały możemy podzielić na głębinowe, czyli takie, które powstały podczas stygnięcia ziemskiej skorupy oraz skały wylewne, które zastygły po wylaniu magmy na zewnątrz poprzez tworzące się szczeliny w stygnącej ziemskiej skorupie. Drugą grupą są skały osadowe o mechanicznym, organicznym albo chemicznym pochodzeniu. Możemy zaliczyć tu m.in. piaskowce, margle, gliny czy piaski. Ostatnią grupę stanowią metamorficzne skały, powstałe podczas przeobrażania się wulkanicznych albo osadowych skał. W tej grupie znajdziemy np. kwarcyty, gnejsy czy marmury (egzamin na uprawnienia budowlane).
Do czego używamy wapieni i czym jest piaskowiec?
Wapienie stosuje się do fundamentów oraz ścian gospodarczych budynków, jak i mieszkalnych. Mówiąc o budowlanym materiale najlepiej przydaje się zbity wapień, ponieważ bezpośrednio po procesie wydobycia można łatwo go obrobić i jest on dość odporny na wietrzenie. Wapienie nie przydadzą się podczas budowy budynków, gdzie mogą być narażone na kontakt z kwasami. Są to m.in. stajnie, ustępy, obory. Także wysoka temperatura ogranicza stosowanie wapieni.
Piaskowiec jest osadową skałą. W jego składzie znajdziemy ziarna piasku powiązane z różnymi lepiszczami. Lepiszczem mogą być wapienie, glina, ił, margiel itp. Piaskowiec o wapiennym lepiszczu można poznać podczas jego reakcji na solny kwas (program na uprawnienia budowlane). Lepiszcze gliniaste poznamy podczas zwilżenia wodą próbki. Wydziela ona specyficzny zapach dla glin. Piaskowce z wapiennym lepiszczem świetnie nadają się podczas budowy fundamentów oraz na ściany nieogrzewanych budynków.
Zastosowanie naturalnych kamieni
Naturalne kamienie po odpowiedniej obróbce albo przygotowaniu mogą mieć zastosowanie w budownictwie na ściany i fundamenty, na budowlane elementy np. posadzki, kolumny, parapety itp. oraz na kruszywo do betonu. Z naturalnych kamieni wyrabia się także okładziny, jak i inne elementy budowlane, wykonywane z odmiennych materiałów. Aby wykonać fundament należy wykorzystać do tego celu najlepiej pospolity wapień, granit i piaskowiec. Są to kamienie polne, lecz pospolity wapień stanowi osadową skałę (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).
Łamany rodzaj kamienia
Łamany kamień służący do wnoszenia murów musi cechować się łatwością do ułożenia go. Wysychanie drewna, które polega na stopniowym zmniejszaniu się jego wilgotności trwa aż do momentu, gdy zostanie osiągnięta równowaga między wilgotnością danego drewna a wilgotnością powietrza. Jednak drewno nadal podlega wahaniom w związku z wilgotnością otoczenia, jak i z temperaturą. Kamienie, które mają stanowić materiał do murowania oraz licowania muszą odznaczać się trwałością oraz łatwością w obróbce. Do procesów związanych z obrabianiem można zaliczyć łupanie, szlifowanie, piłowania oraz polerowanie (uprawnienia budowlane – egzamin).