Nasiąkliwość materiału w budownictwie
Nasiąkliwość materiału to zdolność pochłaniania wody przez materiał przy występowaniu atmosferycznego ciśnienia. Jest to jeden z kluczowych czynników, który świadczy o tym, czy materiał będzie przydatny w celach budowlanych. Na nasiąkliwość wpływa szczelność materiału, rodzaj porów, tzn. czy są one otwarte czy zamknięte. Duży wpływ ma także ich wielkość. Im więcej porów jest zamkniętych, oraz jeżeli materiał jest szczelny, tym bardziej będzie odporny na oddziaływanie czynników atmosferycznych (uprawnienia budowlane).
Na co wpływa nasiąkliwość materiału?
Nasiąkliwość materiału ma bardzo duży oraz poważny wpływ na jego cieplną przewodność (program uprawnienia budowlane). Jeżeli wilgoć wzrośnie o 1%, to cieplna przewodność materiału wzrośnie nawet o kilkanaście punktów procentowych. Określając objętościową nasiąkliwość materiału nQ należy wziąć pod uwagę stosunek pobranej objętości wody przez materiał wzięty do badań, do objętości tego samego materiału. Nasycenie wodą materiału można wykonać poprzez zanurzenie go we wodzie, bądź poprzez gotowanie go przez około 3 godziny. Aby osiągnąć najwyższą wartość nasiąkliwości nU/MX próbkę należy nasycić w próżni albo włożyć ją na dłuższy czas do wrzącej wody. Proces nasycalności zachodzi wtedy, gdy objętościowa nasiąkliwość materiału wchłania wodę pod niższym ciśnieniem od ciśnienia atmosferycznego lub podczas gotowania.
Różne rodzaje nasiąkliwości
Możemy wyróżnić nasiąkliwość objętościową, nasiąkliwość wagową, nasiąkliwość objętościową po gotowaniu i nasiąkliwość względną (uprawnienia budowlane – egzamin). Nasiąkliwość wagowa to stosunek ciężaru pochłoniętej przez próbkę materiału wody pod atmosferycznym ciśnieniem, do ciężaru próbki, będącej w suchym stanie G0. Nasiąkliwość objętościowa n0 wyraża stosunek masy wchłonięcia wody do objętości próbki suchego materiału. Mówiąc o nasiąkliwości budowlanych materiałów należy zaznaczyć, że ulega ona wahaniom. Przy metalu i szkle wynosi od 0% masy do prawie 200% masy. 200% dotyczy takich materiałów jak drewno czy inne porowate materiały.
Badania próbek
Badanie zostaje przeprowadzone na trzech próbkach jednorodnego materiału albo pięciu niejednorodnego. Badana próbka, która ma prawidłowy kształt sześcianu, gdzie bok wynosi 4-7 cm, albo nieprawidłowego, który ma jednak zbliżone wymiary i kształt, wysusza się je do ciężaru stałego. Stosuje się do tego celu temperaturę wynoszącą 105H-110°C. Próbki waży się, a później umieszcza w porcelanowej misce. Kolejno stopniowo zalewa się je destylowaną wodą w przeciągu 24h. Po upływie 48h od ich całkowitego zanurzenia we wodzie, próbkę nasyconą wyjmuje się i osusza przy pomocy ściereczki. Po osuszeniu ustala się jej ciężar G (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).