fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Naroża ścian i ich łączenia

Naroża ścian i łączenia ścian zewnętrznych z wewnętrznymi poprzecznymi i końcówki filarów międzyokiennych powinny zostać zrobione identycznie jak w ścianach pełnych. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wyliczenia statyczne pokazują, iż powyższe ściany są odpowiednie do dwóch górnych kondygnacji normalnego budynku, kiedy szerokość filara międzyokiennego (obliczonego w kierunku długości ściany) do odstępów pomiędzy osiami pobliskich filarów wynosi więcej niż około 4J. Ściany takie nie będą najlepsze do stosowania w miejscach, gdzie wiemy, że będą wykuwane bruzdy poziome na instalacje, chyba, że na tej wysokości beton porowaty będzie zastąpiony betonem konstrukcyjnym albo będzie wykonany normalny mur ceglany na całej grubości.

Takie ściany nie są najlepsze do oblicówki kamieniem, jeżeli wiemy, że będzie on mocowany kotwiami w stworzonych otworach. (uprawnienia budowlane 2021)

Naroża ścian
Naroża ścian

Oszczędność

Oszczędność na ilości cegły w zestawieniu ze ścianami pełnymi daje dla ścian grubości 38cm około 25%, natomiast dla ścian 51cm, około 30%. Warto zwrócić uwagę, że porównując ze ścianami oszczędnościowymi z cegły, okładanymi od środka płytami izolacyjnymi (pilśniowymi czy wiórkowo-cementowymi), ściany wcześniej wspomniane posiadają duży plus. Mianowicie ich tynki nie pękają, podczas kiedy tynki na płytach izolacyjnych pękają często na stykach, jeśli zapomnimy o paskach z siatki drucianej, a czasami nawet podczas pamiętania o nich. Te ściany nie zostały jeszcze w odpowiednim stopniu sprawdzone.

Ściany takiego typu posiadają mur zewnętrzny grubości 12cm z cegły dziurawki, płytę wiórkowo-cementową grubości 5cm, mur wewnętrzny grubości 12cm i dwustronny tynk po półtora centymetra. Sumując grubość ściany da nam ona 32cm. (uprawnienia budowlane program)

Współczynnik wnikania ciepła wyliczony biorąc pod uwagę, że płyta wiórkowo-cementowa będzie sucha (przy i. = 0,09) k = 0,84 kcal/m2h°C. Masa 1m2 ściany to zazwyczaj 460 kg. Umiejscowienie dziurawki od zewnątrz zawyża temperaturę ściany podczas mrozów, co za tym idzie powiększa jej zdolność akumulacyjną. Zamontowanie ścianki z pełnej cegły od środka umożliwia na osadzanie gwoździ i haków.

Współczynnik przenikania ciepła

Takie ściany jako wypełnienie szkieletu zostały już dawno sprawdzone, w czasach przedwojennych.

Ściany te posiadają mur zewnętrzny grubości 12cm z pełnej cegły, niewypełnioną przestrzeń w środku grubości 5cm, płyty wiórkowo-cementowe grubości 5cm przymocowane do pionowych, impregnowanych łat drewnianych zamocowanych na murze i dwustronny tynk po półtora centymetra.

Współczynnik wnikania ciepła zakładający, iż płyta wiórkowo-cementowa nie będzie mokra (przy ż = 0,09), k = 0,86 kcal/m2h°C. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Obciążenie 1m2 ściany o masie 295 kG jest bardzo niewielki porównując z resztą ścian.

Ściany takiego typu użyto już przed wojną jako zapełnienie szkieletu stalowego w jednym budynku w stolicy. Do tej pory nie zaobserwowano w nich uszkodzeń, natomiast akumulacja ciepła bywa niedostateczna, więc w zimę ściany prędko stygną.

Grubość ścian zewnętrznych pełnych z cegły zwykłej, jaka poprzez izolacje cieplną wynosi 38cm w dzielnicach zachodnich oraz 51 w dzielnicach środkowych. We wschodnich i podgórskich okolicach Polski może być mniejsza poprzez izolowanie od środka płytami pilśniowymi, jeśli względy statyczne i wykonawcze będą w tym pomocne. (program egzaminu na uprawnienia)

Ściana zewnętrzna

Ze względów statycznych ściana zewnętrzna może posiadać jako minimum grubość jednej cegły, ale w praktyce grubość taka będzie dopuszczona jedynie, kiedy jest absolutna pewność, że ściana nie będzie w żaden sposób osłabiana kanałami i gniazdami na instalacje i jeśli wykonanie będzie perfekcyjne.

Ze względu, że przy ogrzewaniu centralnym z grzejnikami przy oknach bardzo często tworzone są bruzdy poziome w filarach, zazwyczaj nierówne i o wiele większe niż jest to wymagane, więc w tej sytuacji nie warto używać ścian zewnętrznych grubości jednej cegły. Grubość jednej cegły może być przyjęta jako najmniejsza dopuszczalna w przypadku ogrzewania piecowego. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Do izolacji ścian zewnętrznych używane są płyty pilśniowe porowate (miękkie) grubości 12,5mm oraz 20mm szerokości 122cm podczas długości 250cm, 275cm, 300cm. Współczynnik przewodności ciepła wspomnianych płyt określamy jako A = 0,05 kcal/m-h°C.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com