fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Naprawa hydroizolacji przy schodach tarasowych i balkonowych

Naprawa hydroizolacji przy schodach tarasowych i balkonowych

Zanim zaprojektuje się naprawcze prace przy hydroizolacji oraz użytkowej warstwy na schodach przy balkonach czy tarasach, w pierwszej kolejności rozwiązuje się ewentualnie występujące konstrukcyjne problemy, jakie wynikają z pracy nośnych elementów. Nie przeanalizowanie konstrukcji jako całości to podstawowy błąd, jaki popełnia się w czasie przygotowywanie projektu i w dalszym czasie podczas przeprowadzania prac. Konstrukcyjny układ schodów, które prowadzą na balkon albo taras może być różny, w związku z kształtem schodów, które przykładowo nie muszą posiadać najprostszego układu z prostym biegiem. Z tym wiąże się odmienny charakter pracy konstrukcji. Pojawiające się dodatkowe odkształcenia i naprężenia powodują powstanie termicznych obciążeń. W wielu przypadkach w konsekwencji prowadzą one do pojawienia się dużych uszkodzeń. Kiedy schody mają łamany przebieg, w takiej sytuacji sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. (uprawnienia budowlane cennik) 

Naprawa hydroizolacji przy schodach tarasowych i balkonowych
Naprawa hydroizolacji przy schodach tarasowych i balkonowych

Izolacja fundamentów przy schodach

Nie można pominąć prac związanych z odpowiednim izolowaniem przy schodach fundamentów, kiedy spoczniki opierają się na oddzielnym fundamencie. Ważne są też stopnie. Uszkodzenia pojawiające się w płytkach stopnic i podstopnic są niekiedy wynikiem lekceważenia termicznych ruchów okładzin schodowych stopni. Czasami w rejonie fug wilgoć zaczyna penetrować do klejącej zaprawy. Kiedy dojdzie do przesiąknięcia kleju wilgocią i nie można jej usunąć, w takiej sytuacji powstają wykwity i mrozowe uszkodzenia. Wykwity zwykle pojawiają się w strefie, w jakiej znajdują się fugi, a także na niezakrytych bocznych powierzchniach.  (uprawnienia budowlane program) 

Obciążenia konstrukcji

Zarówno konstrukcja schodów, jak i połać balkonu podlegają takim samym obciążeniom. W związku z tym warto zauważyć, że pod konstrukcyjnym kątem są one prawie takie same. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pod schodami znajduje się pomieszczenie. Z tego względu wymaga się, aby szybko i skutecznie woda została odprowadzona ze spoczników i schodów, bez pojawiania się zastoin. Wszelkie zastoiny mogą powodować niebezpieczeństwo powstania lodowej warstwy. Patrząc na poziom wymaganej antypoślizgowości R10 albo R11 zgodnie z wytycznymi ujętymi w BGR  spadek powinien osiągać wartość w przedziale 2 do 3%.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Uszczelnione zespolenie

Przy schodach najczęściej wykańcza się je ceramicznymi płytkami bądź kształtkami, które układa się na zespolonym uszczelnieniu. Zewnętrzne i wewnętrzne narożniki uszczelnia się przy zastosowaniu taśm, a w celu wypełnienia spoin stosuje się dylatacyjną elastyczną masę. Jest to masa poliuretanowa bądź silikonowa. Klej powinien mieć jak najcieńszą grubość, a wymiarowe tolerancje betonowej konstrukcji są duże, dlatego też wskazanym działaniem jest dokonanie wyrównania powierzchni i stworzenie na stopnicowej powierzchni spadków. W tym celu warto użyć polimerowo – cementową zaprawę. Dodatek polimerów wpływa na podniesienie odporności zaprawy od atmosferycznych czynników. Zwiększa się tu również przyczepność oraz można w związku z tym nakładać cienką warstwę wynoszącą do 1 mm. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com