fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Naprawa gazociągu

Naprawa gazociągu

W gazociągu OG-Buszewo-OC Barnówko od wewnątrz zaczęła pojawiać się korozja wewnętrzna, dlatego też należało wykonać prace naprawcze. W wydobywczym przemyśle gazu i ropy armatura, rurociągi oraz inne elementy stalowe mają stały kontakt ze składnikami o kwaśnym odczynie. Są to złożowe płyny, i innego rodzaju chemikalia. Parametry związane z pracą rurociągu, do jakich zaliczamy wysoki poziom temperatury i wysokie ciśnienia sprawiają, że każdy z elementów rurociągu wykazuje się dużą wrażliwością na korozyjne zjawiska, które są powodem powstania groźnych wypadków. Zgodnie z otrzymanymi zaleceniami od OUG z Poznania w 2016 roku w związku z awarią gazociągu z przyodwiertowej strefy Buszewo – 7 dokonano badań z zastosowaniem inteligentnych tłoków . Badaniu poddano wszystkie rurociągi od przyodwiertowych stref do Grupowego Ośrodka Buszewo, jak i zbiorczy rurociąg złożowego płynu do Centralnego Ośrodka Barnówko. W czasie przeprowadzenia inspekcji stwierdzono, że występują liczne anomalie związane z ubytkami metalu, które były spowodowane wewnętrzną korozją. (uprawnienia budowlane 2022)  

 Naprawa gazociągu
 Naprawa gazociągu

Materiał zastosowany przy pracach naprawczych

Po przeprowadzeniu w 2016 roku badań przeprowadzono prace polegające na wzmocnieniu w rurociągu ścianek za pomocą kompozytowych taśm. Miało to zapobiec pojawieniu się awarii w gazociągu, w miejscach najbardziej newralgicznych. Podjęto również decyzje odnośnie wykonania przebudowy odcinka o długości pięć kilometrów. Aby wykonać to zadanie dokonano wstępnej analizy technicznych rozwiązań, jakie są dostępne na rynku, uwzględniając jednocześnie koszty związane z realizacją przedsięwzięcia. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Zastosowanie kołnierzowych łączników

Na instalacyjnych końcach OG Buszewo oraz OC Barnówko gazociąg podłączono do już istniejącego gazociągu przy zastosowaniu łączników kołnierzowych.  (uprawnienia budowlane program) Przeprowadzone badania wskazały, że pojawiający się problem związany z korozją nie jest przypadkiem, lecz dotyka on wiele rurociągów. We wrześniu 2019 roku prace polegające na wymianie instalacji, które doprowadzały złożowy płyn zakończyły się. Stalowe skorodowane rury wymieniono na nowe o typie HDPE. Te prace jednak przebiegały z zastosowaniem tradycyjnej wykopowej metody. (uprawnienia budowlane segregator )  

Wprowadzenie jednego rurociągu do drugiego

W maju 2018 roku budowlane prace rozpoczęły się, a po zarejestrowaniu gazociągu w UDT w lipcu 2018 roku uległy zakończeniu. Przebieg prac polegał na tym, że do istniejącego rurociągu wprowadzono rurociąg o mniejszej średnicy. Wykonano go z wielowarstwowych epoksydowych rur, które wzmocniono szklanym włóknem. W integralny sposób połączono je polietylenem, który cechował się wysokim stopniem gęstości HDPE. W związku z tym przeprowadzono wykopy jedynie tam, gdzie rury łączyły się ze sobą. Rury układano w 12 odcinkach, których długość wynosiła od 99 metrów do 660 metrów. Długość ta zależała od występowania załamań na trasie rurociągu, jaki już istniał. Na długość wpływała także podziemna oraz naziemna infrastruktura. Na ich końcach zamontowano ciągnące głowice, a następnie wprowadzano je w startowym wykopie do gazociągu istniejącego i przeciągano stalową linką do końcowego wykopu, stosując hydrauliczną wyciągarkę. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com