Napowietrzne dwulinowe koleje
Najstarszymi systemami kolei są dwulinowe koleje napowietrzne. Pierwsze rodzaje takiej kolei powstały przeszło 140 lat wstecz. Skonstruowana pierwsza linowa kolej miała miejsce w 1872 roku i przeznaczona była ona do transportowania towarów dla fabryk parafiny. Zastosowane zostały tu dwie liny, gdzie jedna była jezdnym torem dla wózków, która przewoziła towar. Druga lina z kolei posiadała mniejszą średnicę oraz była lżejsza. Przeznaczało się ją do napędu wózków. Porównując dwulinową kolej do systemu jednolinowego można stosować je przy dłuższych odcinkach przęseł oraz dla większych odległości. Przy dwulinowej kolei o okrężnym ruchu długość przęseł wynosić może do 1500 metrów, natomiast przy wahadłowym ruchu długość może wynosić nawet 3000 metrów. (uprawnienia budowlane 2023)
Prędkość kolei linowych
Stosunkowo mała transportowa prędkość linowej kolei powoduje, że wzrasta czas związany z narażeniem pasażerów na niekorzystne atmosferyczne warunki, do jakich zalicza się śnieg czy deszcz. Jednolinowa kolej z otwartymi pojazdami niewyprzęganymi z liny może osiągać długość nawet na poziomie 2000 metrów. W przypadku otwartych pojazdów wyprzęganych z nośno – napędowej liny długość może wynosić ponad 3400 metrów. Stosując zamknięte pojazdy można budować większe odcinki, które osiągają nawet kilka kilometrów. Najdłuższa z linowych kolei gondolowych znajduje się w Boliwii. Kolej ta ma 10 km i jest najdłuższą linową koleją na świecie, jaka zbudowana została w związku z zapotrzebowaniem na miejski transport w roku 2014. (uprawnienia budowlane segregator)
System Funitel
Wydajnym a zarazem nowoczesnym systemem linowych kolei o okrężnym ruchu jest system o nazwie Funitel. Jego głównym założeniem jest zdwojenie nośno – napędowej linii w postaci dwóch linowych pętli albo jednej pętli liny. Rozwiązanie to pozwala na pracę linowych kolei przy większych prędkościach związanych z bocznym wiatrem. Koleje o takim typie mogą wykonywać swoją pracę przy wietrze o prędkości wynoszącej 25 do 30 m/s. W tym systemie możliwe staje się uzyskanie przewozowych zdolności na poziomie wynoszącym nawet do 5000 osób w ciągu godziny przy prędkości kabin, jaka kształtuje się na poziomie 7 m/s i pojemności kabiny do 33 osób. Warto pamiętać, że koleje wyprzęgane pozwalają łączyć ze sobą kilka stacji. W związku z tym można łączyć wiele szczytów i występuje tu możliwość wysiadania na pośrednich stacjach. Jednak tego rodzaju systemy stosuje się stosunkowo rzadko, ponieważ ich koszt jest wysoki. (uprawnienia budowlane testy)
Napięcie linowego układu
Chcąc zapewnić odpowiedni stopień napięcia linowego układu powszechnie zastosowanie znajdują napinające układy. Obecnie stosuje się układy hydrauliczne napinania ze sterującym systemem, który zapewnia odpowiednią napinającą siłę. Najbardziej korzystne stosowanie układu napinania ma miejsce, kiedy napęd znajduje się w górnej stacji, a napinanie w dolnej. Powszechnie obecnie stosuje się jednak tzw. kompaktowy układ. Opiera się on o napęd oraz napinanie w jednej ze stacji, zwykle w dolnej. (uprawnienia budowlane cena)