fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak wybudować domy ekologiczne?

Planując budowę domu ekologicznego można ubiegać się o różnego typu dofinansowania, ponieważ taka budowa jest pożądana i sprzyja ochronie środowiska.

W  budynku ekologicznym trzeba zadbać o odpowiednią jego konstrukcję i dokładne zaplanowanie wszystkich elementy. (program na uprawnienia architektoniczne)

 domy ekologiczne
domy ekologiczne

Właściwie wybudowany dom może zmniejszyć wydatki wynikające z eksploatacji budynku o nawet 50% w porównaniu z zabudowaniami tradycyjnymi.

Wśród ważnych elementów domu ekologicznego należy wymienić układ pomieszczeń, konstrukcję domu, jak również dach. (testy 2019 uprawnienia)

Jaki powinien być kształt domu ekologicznego?

W domu ekologicznym istotne jest to aby ciepło nie było łatwo tracone.

Im większa powierzchnia dachu do kubatury całej powierzchni, tym większe straty energii i niestety większe wydatki na energię grzewczą. W domach ekologicznych najczęściej dachy są dwuspadowe lub jednospadowe. Bardzo chętnie zakładane są także dachy płaskie, w nich to właśnie strata ciepła jest niższa, a wynika to z łączeń między ścianą a stropem.

Materiały wykorzystywane w trakcie budowy domu ekologicznego, a zwłaszcza  izolacja  to  celuloza, styropian, wełna mineralna oraz wełna drzewna. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Technologie wykorzystywane w nowoczesnych domach ekologicznych

Nie można pominąć, omawiając tematu domów ekologicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, które pozwalają uzyskiwać energię elektryczną z natury. Kolektory słoneczne pobierają dodatkową energię z promieni słonecznych, natomiast pompa ciepła pobiera tą energię z odnawialnych źródeł ciepła czyli z ziemi, z wód powierzchniowych, gruntowych i powietrza, przetwarzając je na prąd czy ogrzewanie. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Wybór odpowiedniego projektu domu ekologicznego

Podstawą domu ekologicznego jest wybór odpowiedniego projektu. Najczęściej wybiera się gotowe projekty, które zawierają wszystkie rozwiązania ekologiczne. Mamy pewność, że budynek będzie charakteryzował się znacznie niższym zużyciem energii, a także jest zgodny z przepisami prawa budowlanego. Nie mamy wtedy problemu z procesem zgłoszenia budowy domu i uzyskania dodatkowych pozwoleń na budowę.

 

 

 

Podziel się:

Jedna odpowiedź

  1. styropian nie jest materiałem ekologicznym, toteż zastosowanie go z w domu 'ekologicznym’ trochę się kłóci 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com