fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Napowietrzacz

Jak ważne jest napowietrzanie ścieków, wie chyba każdy z nas. Bez tego nasza instalacja kanalizacyjna nie będzie w pełni sprawna. Same bakterie ściekowe potrzebują dużo tlenu. Dowiedzmy się razem, co trzeba zrobić, by odpowiednio napowietrzyć ścieki i czy obecne napowietrzacze spełniają swoją rolę w tym zakresie? (uprawnienia budowlane kontakt)

Napowietrzanie oczyszczalni

Oczyszczalnia z napowietrzaczem

Specyfika instalacji kanalizacyjnej tudzież ściekowej powinna być dopasowana do specyfiki pracy napowietrzacza i na odwrót. Nie można jednoznacznie określić, że każda z biologicznych oczyszczalni ścieków pracuje w ten sam sposób. Budowa instalacji i jej działanie to również kwestia całkowicie odmienna w każdym przypadku, dlatego napowietrzacz, który zakupimy, powinien być dopasowany do wydajności pracy instalacji i do samej jej budowy.  (uprawnienia budowlane 2022) Osadnik biologiczny to właśnie to miejsce, w którym napowietrza się ścieki. Jak wygląda cykl takiej pracy? Napowietrzanie odbywa się w cyklach około 8 napowietrzań po dwie godziny. Jeśli mowa o braku pracy napowietrzacza to wnosi on jedną godzinę, przy założeniu, że cykl napowietrzania został wdrożony 8 razy. Oczywiście nie jest to sztywna norma, której należy się trzymać. Każda oczyszczalnia biologiczna ma przecież swój cykl pracy i całą jej specyfikę. Jednak jednocześnie ważne jest, by specyfika pracy napowietrzacza trzymała się kurczowo ogólnie przyjętych reguł. Mówiąc w skrócie – by nie była to technika zupełnie przypadkowa. Jak już wcześniej wspominaliśmy w osadzie biologicznym są bakterie, które potrzebują dość dużej ilości tlenu. W związku z tym bardzo ważne jest, by stężenie tlenu w ściekach wynosiło około 2 gO2/m3. Absolutne minimum w tym zakresie to 1 gO2/m3. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ niezachowywanie tej normy może spowodować, że ścieki nie będą w ogóle napowietrzone bądź będą napowietrzone, jednak w minimalnym stopniu.   (uprawnienia budowlane program) 

Wydajność dzięki napowietrzaczowi

Wybór odpowiedniego napowietrzacza to kwestia kluczowa. Najczęściej do tego typu zadań wykorzystywana jest dmuchawa membranowa, która odpowiednio dobrana pod względem parametrów do naszej oczyszczalni, będzie w pełni wydajna. (program egzaminu na uprawnienia) Sama membrana zachowuje w sobie odpowiednią ilość wydatku powietrza. Przeliczana jest ona w litrach na minutę. Możemy kupić samą membranę bądź membranę w zestawie, ze wszystkimi pozostałymi elementami instalacji. Dzięki wyborze tej drugiej opcji możemy mieć absolutną pewność, że nasza oczyszczalnia będzie odpowiednio napowietrzona. Samo dobranie odpowiedniej dmuchawy nakłada na nas konieczność określenia wartości strat ciśnienia w układzie, do których może dochodzić na rozdzielaczach lub dyfuzorach napowietrzających.

Wydajność a parametry

Co jeszcze należy uwzględnić? Przede wszystkim porównać wydajność membrany razem z parametrami, które nakłada na nas sama instalacja. Lekki zapas wydajności napowietrzacza będzie tu szczególnie mile widziany. Wiadomo – każdy sprzęt w jakimś stopniu pod dłuższym czasie użytkowania się zużywa i właśnie taka sytuacja ma miejsce również tutaj. Pompa również ma swoją określoną wydajność, która z biegiem lat będzie się odpowiednio zmniejszać. Jeśli jednak działanie domowej oczyszczalni ścieków nas przerasta, pamiętajmy, że zawsze możemy się wyposażyć w szczelny zbiornik na ścieki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com