Zanim przystąpimy do klejenia forniru musimy precyzyjnie odmierzyć potrzebne fragmenty i starannie dociąć ostrym nożem tak by krawędzie były równe. Jeżeli jakiś kawałek się rozdarł, można go skleić podgumowanym papierem. (uprawnienia budowlane elektryczne) Do klejenia forniru od lat używa się kleju kostnego. Jednak dla osób niedoświadczonych nie jest on dobrym rozwiązaniem gdyż wymaga odpowiedniego przygotowania. Ale obecnie na rynku mamy wiele nowych klejów które są proste w użyciu. Klej gęsty nakładamy szpachelką z drobnymi ząbkami. Rzadszy z kolei nakładamy przy użyciu pędzla. (uprawnienia budowlane testy program) Należy starannie pokryć całą powierzchnie klejem a następnie odczekać aż klej będzie suchy przy dotknięciu palcem. Zazwyczaj jest to około pół godziny, ale zależy to też od temperatury i wilgotności powietrza. Warto jednak sprawdzić jaki czas podaje producent. (uprawnienia architektoniczne)
Teraz możemy przykładać arkusze forniru. Należy robić to bardzo dokładnie, starannie dociskając arkusz do podłoża. Możliwość korekty jest bardzo ograniczona dlatego musimy się naprawdę przyłożyć. Powstałe ewentualne pęcherze powietrza możemy usunąć posuwając wałkiem lub ręką od środka w stronę krawędzi. Okleina chwyta natychmiast, ale należy odczekać około 24 godziny. Dopiero po tym czasie następuje pełne sklejenie.
Szlifowanie
Kolejnym krokiem jest szlifowanie forniru w celu usunięcia wszystkich nierówności. Jeżeli na arkuszu wyciekł nadmiar kleju należy go usunąć nożem. Gradacja papieru ściernego jest zależna od tego w jaki sposób chcemy wykończyć nasz mebel. Jeżeli planujemy położyć lakier bezbarwny, powierzchnia powinna być bardzo starannie wyszlifowana papierem o gradacji od 200 do 320. W przypadku gdy chcemy wykończyć mebel farba w stylu vintage , wystarczy papier o gradacji 100. (uprawnienia budowlane egzamin)
Przed nałożeniem farby lub lakieru na fornir, należy dokładnie oczyścić mebel z resztek pyłu. Można to zrobić przy użyciu odkurzacza. Powłokę wykończeniową nakładamy przy użyciu wałka bądź pędzla, malując wzdłuż słojów. Sposób nakładania zależy też od efektu jaki chcemy uzyskać.(uprawnienia budowlane 2022)
Najlepszy i najtrwalszy efekt uzyskamy kładąc na fornir kilka cienkich warstw zamiast jednej grubej. Trzeba pamiętać żeby każdą warstwę przed nałożeniem kolejnej przeszlifować.
Wybór
Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór jeśli chodzi o strukturę, kolor i wykończenie forniru. Możemy wybierać pomiędzy wykończeniem satynowym, matowym i wysokim połysku. Na próbniku znajdziemy również kilkadziesiąt kolorów i odcieni – od tych bardziej neutralnych po kolorowe i krzykliwe. Tak naprawdę każdy z nas znajdzie coś dla siebie i swojego stylu wykończenia wnętrza. Warto przejść się do sklepu, by na żywo obejrzeć próbniki w różnym świetle – zarówno sztucznym jak i naturalnym, by uniknąć niespodzianki w domu.