Na czym polegają prace przygotowawcze na budowie
Prace przygotowawcze na budowie są początkiem procesu budowlanego. Aby rozpocząć budowę, należy dany teren przygotować oraz zagospodarować pod planowane prace budowlane. Przez to, że są traktowane jako rozpoczęcie procesu budowy, mogą zostać przeprowadzone dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Osobą odpowiedzialną za prace przygotowawcze jest kierownik budowy. (strona z materiałami przygotowującymi do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Przygotowanie rozpoczyna się od wytyczenia geodezyjnego obiektów w terenie, czyli usytuowaniu w przestrzeni obiektów, które znajdują się na projekcie budowlanym. Polega ono na wskazaniu i trwałym oznaczeniu pomocniczych, charakterystycznych punktów na planie, głównych osi budynku oraz stałych punktów wysokościowych. Wymaganiu wytyczenia podlegają również między innymi sieci elektroniczne, kanalizacyjne i cieplne, przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe oraz kanalizacyjne i telekomunikacyjne linie kablowe. To zadanie należy do geodetów, którzy mają do tego specjalne uprawnienia. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne) Są różne metody takiego wytyczenia, jednak do najdokładniejszych należy metoda ław drutowych, która pomaga wytyczyć linie fundamentowe.
Prace ziemne jako prace przygotowawcze
Następnym punktem prac przygotowawczych jest wykonanie niwelacji terenu. Tworzona jest siatka wysokościowa terenu na podstawie wyznaczonych punktów. Dostarcza to informacji o kształtowaniu się terenu działki. Następnie na podstawie uzyskanych informacji dokonuje się profilowania terenu (również nazywanego niwelowaniem), czyli wyrównanie powierzchni gruntu. Proces profilowania będzie się różnił w zależności od przeznaczenia przygotowywanej działki. (testy na uprawnienia)
Zagospodarowanie terenu
Kolejnym krokiem jest zagospodarowanie terenu budowy. Zostaje wykonane ogrodzenie terenu budowy bezpieczne zarówno dla pracowników oraz osób postronnych. Oznaczone zostają również niebezpieczne strefy działki, na przykład miejsca, w których istnieje zagrożenie upadku w dużej wysokości. Wykonywane są drogi dojazdowe o utwardzonej nawierzchni oraz chodników i przejść dla pieszych w bezpiecznych miejscach. Potrzebne są również drogi komunikacyjne na terenie budowy, potrzebne na przykład do przewozu materiałów budowlanych oraz przejścia dla pracowników. Wyznaczane są miejsca do składowania materiałów budowlanych. (uprawnienia architektoniczne 2019)
Przyłącza jako prace przygotowawcze
Niezbędne jest również wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Potrzebne jest doprowadzenie energii elektrycznej, między innymi w celu sztucznego oświetlenia. Prace budowlane wymagające dużej ilości energii elektrycznej często korzystają z pomocy przenośnych stacji transformatorowych. Przewody elektryczne muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, gdyż na placu budowy są narażone na liczne uszkodzenia. Należy też zapewnić dostęp do wody. Dla komfortu pracy należy zadbać o odpowiednio przygotowane pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla pracowników. (akty prawne na uprawnienia)
Wszystkie wymienione prace przygotowawcze są niezbędne dla bezpiecznej i zgodnej z planem pracy na budowie. Trzeba jednak pamiętać, że rozpoczynają one proces budowlany, wiec do ich rozpoczęcia niezbędne jest prawne pozwolenie.