fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Kolektory słoneczne

Ekologiczne rozwiązania od lat cieszą się dużą popularnością, obecnie jednak liczy się również oszczędność. Źródłem darmowej energii w domu może być promieniowanie słoneczne. Dzięki specjalnym kolektorom można je wykorzystać m.in. do podgrzewania wody. Tak podgrzana woda wystarczy nam do domowego użytku. Jeśli podgrzejesz wodę przy użyciu promieniowania słonecznego możesz zaspokoić potrzeby swojej rodziny nawet w 70 procentach. (uprawnienia budowlane kontakt)

kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne

Jaki kolektor słoneczny wybrać?

Na rynku mamy do wyboru kolektory różnych rodzajów m.in. płaskie powietrzne lub cieczowe, próżniowo-rurowe, skupiające lub powietrzne. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się kolektory płaskie. Odpowiednio ukształtowana rurka oraz cienka płyta pełniąca funkcję tzw. absorbera to podstawa działania kolektora słonecznego. Jego zadaniem jest przewodzenie ciepła poprzez absorbowanie energii słonecznej i nagrzewanie rurek. Takie rurki wypełnione są specjalną cieczą o niskiej temperaturze krzepnięcia. Najczęściej jest to roztwór glikolu.  (uprawnienia budowlane 2022)

Każdy kolektor posiada obudowę zapobiegającą utracie ciepła. Obudowa przyjmuje formę skrzynki lub szklanych rur wypełnionych próżnią. (uprawnienia budowlane program) 

Gdzie zamontować kolektor słoneczny?

Kolektory słoneczne montuje się zazwyczaj na dachu od jego nasłonecznionej (południowej strony). Przy użyciu specjalnych wsporników montuje się solary w odległości 15 cm od połaci dachu. Jeśli dach, który posiadasz jest płaski, należy wówczas ustawić kolektory pod odpowiednim kontem nachylenia.

Projektując dach, należy uwzględnić ciężar kolektorów. Obciążenie dachu będzie wymagało dodatkowej wytrzymałości, około 35 kg na każdy metr kwadratowy. Zdarza się, iż kolektory montuje się na skarpie ziemnej. Wówczas należy je postawić na specjalnych stojakach tuż nad gruntem.

Ważne, aby zapewnić swobodny dostęp do nich zarówno na dachu jak i na gruncie. Mogą one wymagać konserwacji, mycia bądź naprawy. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Odpowiedni dach

Montując kolektory słoneczne, pamiętaj o odpowiedniej pojemności zasobnika. Dla czteroosobowej rodziny potrzeba przynajmniej 250 l wody. W instalacji solarnej krąży płyn (glikol), który nagrzewa się dzięki promieniom słonecznym. Nagrzany przekazuje energię wodzie w wymienniku solarnym tzw. podgrzewaczu. Następuje wymiana ciepła. (program egzaminu na uprawnienia)  

Należy tak dobrać kolektor do powierzchni domu, aby nie doszło do przegrzewania się glikolu. Standardowo przyjmuje się 1m 2 powierzchni absorbera na 50 l pojemności zasobnika. Dla przykładu do zasobnika o pojemności 250 l montujemy trzy kolektory słoneczne.

Kolektory słoneczne, z samej definicji są uzależnione od pogody. Należy więc pamiętać, iż nie zaspokoją one w 100 % naszego zapotrzebowania. Niezbędne więc będzie dodatkowe źródło energii podgrzewającej wodę.

Tanie wczasowanie

Największe zapotrzebowanie na wodę odnotowuje się latem, kiedy to kolektory pracują najbardziej wydajnie. Dlatego jest to bardzo tani sposób na podgrzanie wody właśnie w sezonie letnim.

Często stosuje się solary w domach wczasowych lub letniskowych użytkowanych tylko sezonowo przez letników i wczasowiczów. Zdarza się, iż kolektory słoneczne stosowane są do ogrzewania domu, jednak traktuje się je jako dodatkowe źródło, bazując na innych urządzeniach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com