fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Sznur murarski

Co każde 5 m sznur murarski (konopny kręcony o średnicy 2-3 mm), potrzebuje być wspierany poprzez chwilowo położone na sucho cegły z klinikami (bralki). Owe kliniki są zastępcą grubości spoin. (uprawnienia budowlane kontakt)

Naciąga się go przy licu zewnętrznym nowo wzniesionej warstwy muru w odległości 2 mm od górnej krawędzi warstwy w taki sposób, że podłoże sznura musi pokazywać górną płaszczyznę ułożonej cegły czy bloku lub pustaka. Zazwyczaj mocuje się go do gwoździ, które zostają wbite w spoinę poziomą przy narożnikach budynku czy zawiązuję się wokół cegieł. Aby zaoszczędzić czas lepiej będzie przymocować sznur do klamry. Robi się to poprzez włożenie ostro zakończonego ramienia klamry w spoinę poniżej warstwy układanej. Krótsze opieramy o cegły i mocujemy do niego sznur, który musi być porządnie naciągnięty. W zaprezentowany sposób poprzez obrót klamry wokół dolnego ramienia przestawia się górne ramię razem ze sznurem o cegły umieszczone warstwę wyżej. Po skończeniu układania cegieł w warstwie sznur umieszcza się o kolejną warstwę. W tym przypadku użycie warstwomierzy umożliwia dokładniejsze i prostsze przestawienie sznura. (program egzaminu na uprawnienia)

Murowanie pod sznurek
Murowanie pod sznurek

Warstwomierz

Zamieszcza się go w narożu ściany dwoma takimi samymi klamrami 7. Jedna z nich zostaje przymocowana po jednej stronie, druga po przeciwnej dwuściennego kata prostego ściany. Jeden koniec mocuje się w pionową spoinę muru, drugim dociskamy warstwomierz do ściany kręcąc rączką 8. Przechodzi ona poprzez przekręcenie rączką 8, która przechodzi przez otwór w klamrze i przez nakrętkę 9, która przyspawana jest do klamry, aby otrzymać potrzebną ilość nitek gwintu. Po przejściu murarzy na kolejny poziom rusztowań zdejmuje się dolną klamrę i przestawia się ją wyżej. (uprawnienia budowlane 2021)

Na górnym końcu kątownika znajdziemy od zewnątrz kąta prostego przymocowaną blaszkę 6 z dziurką do przełożenia sznura pionu murarskiego, jaki musi być zastosowany, aby oznaczyć pionowość warstwomierza podczas jego przymiarek i sprawdzania pionowości w czasie robót.

Warstwomierz stalowy pośredni

To narzędzie różni się od opisanego poprzednio tym, że inaczej opiera się na ścianie, czyli: Kątownik warstwomierza 1 umieszcza się w podstawce trójkątnej 2 z dnem 3, przyspawanej do klamry blaszanej 4, jaka zostaje osadzona bądź wbita we wciąż miękką zaprawę dwóch sąsiednich pionowych spoin. Mniej więcej 300 mm powyżej osadza się w spoinie poziomej strzemię zaokrąglone 5 wykonane z pręta o średnicy 12 mm.

Poziomy nacięć w warstwomierzu regulowane są patrząc na poprzednie warstwomierze narożne poprzez podłożenie papy czy listewek na dnie podstawki. (uprawnienia budowlane program)

Kątowniki murarskie

Kątownik stalowy to taki, zrobiony z blachy stalowej o grubości 2 mm. Zazwyczaj się go poczernia i szlifuje. Sprawdza się jako wyznacznik kątów prostych w momencie, gdy przy robocie murarskiej wymagana jest dokładność. Jest też kątownik drewniany, na który składają się dwa ramiona i miecz, które są gładko obrobione z twardego drewna. Końce i naroże kątownika są okute blachą grubości 2 mm na wkręty. Taki miecz łączy się z ramionami wrębem w jaskółczy ogon i nitami. Kątownik pozwala na ustalenie kątów prostych w ściągających się murach.

Do sprawdzania ustalonej grubości muru posłuży nam wykrój z gładko ostruganej deski z otworem do chwycenia i z przybitymi nakładkami. Używa się głównie w przypadku pustych i rozszerzonych spoin podłużnych, przy zastosowaniu cegieł o wszelakich wymiarach (np. z rozbiórki), przy murach z kamienia łamanego itp. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Kielnia to główny przyrząd powszechnie stosowany przez murarzy, do niedawna była ona uniwersalnym narzędziem i w niemal całym kraju używana jako jedyna do nakładania zaprawy na mur. Czerpak nie jest często używanym narzędziem, ale zdarza się w paru miejscach w kraju. Głównie stosowany do zalewania ułożonej warstwy zaprawą i do narzucania zaprawy do tynków. Łopata, wiaderko czy szufla zaczęły być używane po rozpoczęciu metod murarki zespołowej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com