fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Murłata na dachu

Na dachu murłata stanowi ważny konstrukcyjny element. Gdy na budowie pracują cieśle i montują dachową więźbę należy zwrócić uwagę na to, jak mocowane będą murłaty oraz przytwierdzane do nich krokwie. Murłata to belka pozioma, która zazwyczaj posiada kwadratowy przekrój. Stanowi ona ważny element w dachowej tradycyjnej więźbie, jaki stosuje się zwykle w jednorodzinnym budownictwie. Murłata przejmuje obciążenia krokwi, jakie się na niej opierają. Montuje się ją do wieńca na kolankowych ścianach, albo też do wieńca stropu, kiedy w projekcie nie są ujęte ścianki kolankowe. Powstaje tu rozporowa siła od obciążenia dachu własnym ciężarem, parciem wiatru i od śniegu. uprawnienia budowlane testy

Murłata na dachu
Murłata na dachu

Połączenie murłaty i wieńca

W projekcie każdy z detali połączenia wieńca z murłatą jest zarysowany osobno. Obok stworzonego rysunku powinny pojawić się tu informacje o liczbie i średnicy śrub, jakie są potrzebne do mocowania murłaty, ich długości oraz rozstawie, jaki wynika z obliczeń. Nie bez znaczenia jest też tu rodzaj zastosowanej stali na śruby. W przypadku połączenie krokiew – murłata w krokwiach tworzy się wycięcie. Jest ono dopasowane do przekroju prostokątnego murłaty. Daje ono stabilność w połączeniu tych dwóch elementów. Poza tym krokwie mocuje się do murłaty za pomocą długich gwoździ, jakie wbija się pod ukosem. Do tego celu można zastosować także stalowe ciesielskie łączniki z giętych perforowanych płytek. Możliwe staje się tutaj także połączenie krokwi i murłaty poprzez użycie drewnianych siodełek i drewnianych łat  ( uprawnienia budowlane ).

Murłata – wieniec

Murłata przenosi ciężar dachu, ale także siły, jakie wypierają na zewnątrz ściany i przeciwdziałają przez ssanie wiatru odrywaniu dachu. W związku z tym ich prawidłowo przeprowadzony montaż jest tu bardzo ważną kwestią. Murłatę łączy się z podłożem, czyli z wieńcem stropowym albo z wieńcem ściany kolankowej, poprzez użycie stalowych kotew. Kotwy te mają średnicę min. 14 mm. Między kotwami, jakie znajdują się blisko naroży odstęp wynosi tu ok 1 metr, a w pozostałych miejscach 2 metry. Elementy budowli, w jakich osadza się kotwy ważą minimum 450 kg na jedną kotwę. Ma to na celu zabezpieczenie dachu od unoszenia w związku z siłą ssania wiatru. Chcąc niekiedy zwiększyć stopień nośności kolankowych ścianek, poza wieńcem na szczycie tworzy się też wzmocnienia dodatkowe, jakie mają postać słupków żelbetowych uprawnienia budowlane koszt.

Siła rozporowa w murłacie

Rozporowe siły w murłatach działają w miejscu opierania się na nich krokwi. Posiada ona największą wartość, kiedy mowa o więźbie z krokwiowych wiązarów. Mając na uwadze kleszczowo – płatwiowe więźby rozporowe siły są tu niewielkie. Każdy element dachowej więźby, czyli krokwie, płatwie, zastrzały i słupy łączy się odpowiednio, aby były odporne na rozciąganie. Dotyczy to przede wszystkim naroży, okapów oraz brzegów schodów. Dlatego też krokwie łączy się z murłatą solidnie, stosując do tego celu gwoździe albo śruby. Murłaty z kolei kotwi się do kolankowych ścianek bądź do wieńców przy zastosowaniu śrub uprawnienia budowlane segregator.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com