fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mur podokienny

Mur podokienny finalizuje się ławami podokiennymi z zewnętrznej strony oraz podokiennikami w środku. Te wspomniane jako drugie tworzy się w normalnych konstrukcjach mieszkalnych z kafli lastrikowych, możliwe jest też zrobienie z desek wykonanych olejno, a w konstrukcjach wystawnych – z kafli z marmuru. (uprawnienia budowlane kontakt)

ławy podokienne
ławy podokienne

Kiedy rezygnujemy z węgarków, budynek jest bardziej konwencjonalny bo wygląda na zupełnie płaski. Okrycie luk łukami z ciosów kamiennych nie jest często widziane, ale w przypadku wszystkich kamiennych elewacji korzysta się z nich ponad lukami licówki z kafli kamiennych, jakie muszą być prawidłowo przyczepione do belek ponad oknami.

Nakrycie luk łukami odcinkowymi, koszowymi, ostrołukami czy półkolistymi da się wykorzystać, patrząc na to jaki efekt chcemy uzyskać.

Płyty Kleina nie są najlepszą opcją w przypadku elewacji wieńczących w cegle, ale są przyjemnym okryciem luk w konstrukcjach tynkowanych, bo nie są osobną płaszczyzną w ścianie do tynkowania, tak jak belki żelbetowe bądź stalowe. Ich deskowanie musi być bardzo solidne, żeby pod żadnym pozorem nie uległo obciążeniu stawianych rzędów cegieł. (uprawnienia budowlane 2021)

Wszystkie płyty Kleina muszą zostać wsparte na mitrze na odległości równającej się przynajmniej połowie najobszerniejszej cegły.

Płaszczyzny boczne

Płaszczyzny boczne luk okiennych czy drzwiowych można inaczej scharakteryzować jako glify bądź ościeża. W przypadku korzystania z okien skrzynkowych oraz zespolonych luki wyposaża się z góry i boku w węgarki. Są to miejsca do podparcia oboknia. (uprawnienia budowlane program) Blisko okien rodzaju ościeżnicowego, czyli takiego z rozchylaniem ich i do środka i na zewnątrz, i w przypadku normalnych drzwi węgarki będą zupełnie nieprzydatne. Kiedy są zamontowane w konstrukcji grzejniki, to mur podokienny musi zostać zrobiony cieńszy niż reszta muru. Tak samo tutaj, kiedy mur w przykładowej budowli jest grubszy niż wymagany, mur podokienny będzie cieńszy.

Głowica

Głowica kolumny składa się z kafelki opartej na niewielkich wolutach na skos oraz walca otulonego szesnastoma specjalnie zaprojektowanymi liśćmi akantu. Gzyms, belkowanie oraz fryz to części przypominające ułożenie jońskie, ale o trochę odmiennych wymiarach. Gzyms jest wykańczany ornamentami, najczęściej palmetami raz akroteriami. (akty prawne uprawnienia budowlane) Rosłość pełnego ułożenia to od 24 do 25 modułów.

Gzyms bywa mocniej widoczny, podparty na konsolkach, a wśród nich znajdują się wgłębione kasetony (skrzynki) z rozetami. Rosłość całości to 25 modułów.

Porządek złożony, inaczej kompozytowy rzymski jest odmienny od korynckiego jedynie małymi różnicami i głowicą, jaka jest połączeniem głowicy korynckiej i jońskiej. Zrobiona ona jest z walca z liśćmi akantu i wolut na skos i tak zwanej poduszki zrobionej z wolich oczu. Gzyms ten nie posiada konsolek. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Porządki rzymskie

Każdy porządek rzymski trzeba umieścić na cokołach, inaczej piedestałach, i również mogą posiadać kolumny otoczone bocznymi filarami, wśród jakich nałożony bywa łuk, inaczej zwany archiwoltą. Części te wspomagane bywają modułami. (program egzaminu na uprawnienia)

Portale to stylowe, plastyczne zwieńczenie luk wchodzących do konstrukcji. Widoczne są w naszym kraju od nawet XII wieku w kościołach, ale też w domach. Portale takie są upiększane filarami, łukami czy posągami z kamienia. Jeden z najbardziej popularnych to portal kamienny z kościoła Świętego Wincentego we Wrocławiu z wieku właśnie XII. Najdawniejszym znanym takim budynkiem jest kościół Świętego Jakuba znajdujący się w Sandomierzu (XIII wiek).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com