Montaż styropianu jako ocieplenia budynku.
Ocieplenie budynku styropianem jest dość rozpowszechnione i można je opisać w kilku etapach. Pierwszym z nich jest wybranie konkretnego systemu ociepleń, czyli dopasowanych do siebie produktów, które mogą się różnić u konkretnych producentów. Produkty te obejmują: grunt, klej, styropian, kołki, siatkę i zaprawę klejową oraz tynk.
Przygotowanie podłoża
Kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża, czyli ścian. Muszą być przede wszystkim równe, a ich powierzchnia czysta i nośna, czyli bez odpadających kawałków zaprawy, czy różnego rodzaju plam. Wszelkie ubytki należy uzupełnić zaprawą, a surowe ściany zgruntować w celu wyrównania chłonności i wzmocnieniu podłoża. Przygotowanie podłoża jest o tyle ważne, gdyż styropian ma ograniczoną elastyczność i nie będzie dobrze przylegać do nierówności. (uprawnienia architektoniczne -egzamin )
Listwa startowa
Następnym krokiem jest zamontowanie listwy startowej, która będzie stanowiła oparcie dla dolnej warstwy płyt. Dodatkowo zapobiega wnikaniu zimnego powietrza między płyty a ściany oraz stanowi barierę dla gryzoni i owadów. Ważne jest aby listwa była doskonale wypoziomowana, inaczej z każdą nową warstwą błąd będzie się powiększał.
Po zamontowaniu listwy możemy przejść do przyklejania i kołkowania. Płyty należy układać z przesunięciem spoin o pół długości, podobnie jak cegły w murze. Natomiast klej na płyty nanosi się pasem na całym obwodzie, dodając kilka placków w środkowej części. Kołkuje się dopiero gdy klej się zwiąże, czyli zwykle po 2 dniach. Wcześniejsze kołkowanie grozi rozerwaniem spoiny klejowej. Nawet jeśli to nie jest wymagane warto płyty zamocować mechanicznie w szczególnie narażonych miejscach, np. wokół otworów okiennych i drzwiowych.
Montaż płyt styropianowych
Następnie należy uzupełnić wszystkie szpary pomiędzy płytami, które przekraczają 2mm oraz inne ubytki styropianem, ewentualnie pianką niskoprężną. Brak tej czynności grozi powstaniem mostków termicznych, które mogą się odznaczać również na elewacji. Natomiast nadmiary pianki bądź wystające kawałki styropianu należy ściąć lub zeszlifować. (uprawnienia budowlane – wybierz program)
Jednym z ostatnich etapów, niestety często pomijanym, jest nałożenie zaprawy klejowej i zatopienie w niej siatki z włókna szklanego, co stanowi wytrzymałe podłoże pod tynk. Ponad to takie zbrojenie wzmacnia krawędzie warstwy ocieplenia, czyli wszelakie narożniki, krawędzie otworów okiennych itd. Po wykonaniu takiego wzmocnienia możemy pokryć ścianę podkładem tynkarskim, który zwiększa przyczepność tynku oraz wyrównuje chłonność. Na zakończenie kładziemy tynk i ewentualnie farbę fasadową. (informacje na temat egzaminu na uprawnienia)
Jeśli chodzi o koszty takiego ocieplenia to są one mniejsze niż ocieplenie budynku wełną mineralną, ze względu na znacznie łatwiejszy montaż. Przykładowo, za ocieplenie ściany o powierzchni 150m2 styropianem zapłacimy od 17 do 20tys, natomiast wełną – od 22 do 25tys. (testy na uprawnienia budowlane)