fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym jest strop?

Na etapie budowy każdego budynku, bez względu na jego rodzaj, następuje moment, w którym należy wykonać strop. Jest to szczególnie trudny element. Ekipa budowlana, która go buduje, musi posiadać odpowiednie umiejętności oraz wiedzę. Strop to poziomy element konstrukcyjny oddzielający od siebie poszczególne kondygnacje budynku. Jego główną funkcję stanowi przemienienie obciążeń na pionowe elementy obiektu. Kluczowy jest fakt, że jednocześnie tworzy on podłogę (po zabudowaniu od góry) oraz sufit (po wykończeniu od dołu). Dosyć często wybieranym rozwiązaniem jest strop Teriva. (uprawnienia budowlane)

Montaż stropu Teriva
Montaż stropu Teriva

Charakterystyka stropu Teriva

Strop ma różne odmiany, a jedną z nich jest właśnie strop Teriva, nazywany inaczej stropem belkowo-pustakowym. Stanowi on gęstożebrową wersję, a przy jego budowie są wykorzystywane belki kratownicowe. Poszczególne belki rozkłada się między ścianami budynku, a pomiędzy nimi dodatkowo umieszcza się pustaki wypełniające. Cała konstrukcja jest zalewana betonem, co przekłada się na zwiększenie jej trwałości oraz wytrzymałości. Przy budowie stropu Teriva korzysta się z takich elementów jak zbrojenie żebrowo rozdzielcze, zbrojenie i ocieplenie wieńca, zbrojenie przy wylocie wentylacji lub kominie, kształtki wewnętrzne i zewnętrzne, podpory montażowe, siatki zbrojeniowe przypodporowe czy nadbeton. Strop Teriva stanowi doskonałą alternatywę dla stropów monolitycznych oraz drewnianych. Ponadto jego wykonanie jest stosunkowo szybkie w realizacji dzięki użyciu prefabrykatów, czyli belek stropowych oraz pustaków. (uprawnienia budowlane testy)

Montaż stropu Teriva – prace początkowe

Belki stropowe kratownicowe stanowią podstawowy element konstrukcji stropu Teriva. Wybór konkretnej wersji wpływa na ich rozmieszczenie w rozstawie osiowym – odpowiednio co 45 lub 60 centymetrów. Ta wartość jest zależna od planowanej nośności – im jest mniejsza, tym większa będzie wytrzymałość. Warto pamiętać o tym, że najważniejszą funkcję spełniają belki stropowe, żebra rozdzielcze oraz nadbeton. Pustaki stropowe nie zaliczają się do elementów konstrukcyjnych, pełniąc jedynie rolę wypełnienia pustych przestrzeni. (akty uprawnienia budowlane)

Pierwszy, a zarazem najważniejszy etap budowy stropu Teriva polega na wciągnięciu belek i odpowiednim ich rozłożeniu razem z pustakami. Trzeba przy tym pamiętać, że długość ich oparcia powinna mieć co najmniej 8 centymetrów. Następnie należy rozstawić podpory montażowe w odpowiedni sposób – w równych odstępach oraz pod węzłami dolnego pasa kratownicy. Ponadto istotne jest ich dokładne wypoziomowanie. Kolejnym krokiem jest układanie pustaków, które powinny być skierowane w jedną stronę oraz rozmieszczone prostopadle do belek. Wieńce żelbetowe są kolejnym istotnym element. Najlepiej, aby składały się minimalnie z trzech prętów, których średnica powinna mieć co najmniej 10 milimetrów.  Pręty należy zakotwiczyć w wieńcach, które następnie betonuje się razem ze stropem. Przed wylaniem betony trzeba pamiętać również o zamontowaniu żebra rozdzielczego. (segregator uprawnienia budowlane)

Montaż stropu Teriva – prace końcowe

Po sprawdzeniu poprawności wykonania wcześniej wykonanych prac, można przystąpić do ostatniego etapu montażu stropu Teriva. Jest nim zalanie całej powierzchni betonem. Przed wykonaniem betonowania należy usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz zwilżyć belki i pustaki wodą. Według szacunków technicznej dokumentacji TERIVA wynika, że na 100 metrów kwadratowych stropu należy użyć około 7 metrów sześciennych betony. Prawidłowe wyliczenie ilości potrzebnego betonu wymaga dokładnego przemierzenia wieńca, żeber rozdzielczych, a także powierzchni ułożonego stropu. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com