fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż ścian i deskowania

Zanim zacznie się układać płyty deskowania, konieczne jest wykonanie prac przygotowawczych (program na uprawnienia budowlane). Niezbędne jest wytrasowanie i naniesienie na górnej powierzchni ław fundamentowych lub płyty fundamentowej obrysu ścian, które mają być wybudowane. Jest to wykonywane zgodnie z dokumentacją techniczną obiektu. Żeby montaż płyt na zewnętrznej linii obrysu ścian był łatwiejszy, należy zamontować kołki lub wbić w nawiercone otwory trzpienie z cienkiej stali zbrojeniowej.

Montaż ścian i deskowania
Montaż ścian i deskowania

W pierwszej kolejności należy rozpocząć montaż deskowania w takich miejscach, które są w jakiś sposób problematyczne. Mowa tu m.in. o:

– narożach,

– uskokach ścian,

– ścianie odchodzącej.

Kolejnym krokiem jest deskowanie do środka ściany.

Jeżeli będą montowane większe i scalone jednostki, i będzie to wykonywane za pomocą żurawia, to płyty można połączyć w pozycji poziomej na wyrównanym placu składowym do pełnej wysokości.

Przez otwory w płytach przeprowadzane są ściągi DW. Te otwory, których się nie wykorzysta, zamyka się korkami. Kiedy są potrzebne dwa ściągi? Przy płytach, które są wyższa od 90 cm, np. 120 cm, 150 cm czy 160 cm. W sytuacji, kiedy niezbędne okazuje się wyrównanie długości ściany przy użyciu wstawki kompensacyjnej, ściągi mocuje się poprzez element wyrównujący.

Kiedy trzeba zapewnić prostoliniowość deskowania? Dotyczy to większości systemów deskowań drobnowymiarowych w momencie montowania ścian oraz fundamentów, które są długie. Prostoliniowość można zapewnić przy użyciu krawędziaków lub dźwigarków, które mają 20 cm wysokości.

Różne grubości ścian należy uwzględnić w sytuacji deskowania naroży i ścian prostopadłych (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Korekty robi się przy użyciu listew kompensacyjnych albo odpowiednich listew drewnianych. Wstawia się je w deskowanie, a umiejscowienie (na zewnątrz lub wewnątrz) zależy od potrzeb.

Pomosty robocze

Pomosty robocze muszą być na placu budowy. Są one dla bezpieczeństwa pracowników, którzy prowadzą prace betoniarskie. Na poziomych żebrach konstrukcji deskowania zawiesza się wsporniki pomostów. Samoczynnie zabezpieczają się przed odczepieniem. Na wspornikach mocuje się słupki poręczy, układa się deski pomostu oraz deski barier zabezpieczających.

Co należy sprawdzić podczas kontroli prawidłowości montażu deskowania? Przede wszystkim zgodność wykonania deskowania z projektem (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Warto szczególnie zwrócić uwagę na:

– liczbę zamków na wszystkich połączeniach płyt, naroży i nadstawek,

– prawidłowość ustawienia i zamocowania zastrzałów,

– jakość powierzchni wewnętrznej płyt spryskanej środkiem antyadhezyjnym,

– liczbę zamontowanych ściągów,

– prawidłowość zabezpieczeń BHP (pomosty, barierki).

W trakcie montowania deskowanie pierwszy element powinno się zabezpieczyć dwoma zastrzałami. Kolejne elementy należy zabezpieczać zastrzałami w takich odległościach, które nie są większa niż wartości maksymalne, które są podane w instrukcjach poszczególnych elementów.

Deskowania wielkowymiarowe charakteryzują się tym, że mają całkiem spore rozmiary elementów podstawowych, czyli płyt (tarcz). Wymiary płyt w znanych systemach deskowań są następujące:

– PERI Trio (wysokość x szerokość) 2,70 m x 240 m,

– Meva Mammut 3,50 m x 2,50 m,

– NOE Top 2000: 2,65 m x 5,30 m.

Poza wymienionymi systemami pojawiają się tam jeszcze płyty uzupełniające, które charakteryzują się:

– trzema/czterema różnymi wysokościami,

– pięcioma/sześcioma różnych szerokości.

Płyty te można montować zarówno w pionie, jak i w poziomie (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). W związku z tym zakłada się, że każda płyta wielkowymiarowa ma dwie wysokości i dwie szerokości. Połączenie różnych wymiarów płyt oraz elementów uzupełniających pozwalają na łatwiejsze dostosowanie systemu do każdego obiektu. Płyty o zróżnicowanych wymiarach pozwalają także na regulację wysokości deskowania w module co 25-30 cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com