Proces kilkuetapowy
Wykonanie natrysku bezbrodzikowego z panelem nie odbywa się szybko, więc nie jest to działanie jednodniowe bądź jednoczynnościowe. To proces kilkuetapowy, bardzo ściśle powiązany z pracami wykończeniowymi całej łazienki.(uprawnienia budowlane kontakt)
Montaż krok po kroku
Zaczynamy od montażu ramy instalacyjnej – robimy to natychmiast po tynkowaniu, ale jeszcze przed wykonywaniem jastrychu (możemy również zamontować ramę po zrobieniu jastrychu, ale wtedy musimy zawczasu przygotować w nim wgłębienie o odpowiednich wymiarach):(uprawnienia budowlane 2022)
- zaślepiamy rurę odpływu wyprowadzoną bezpośrednio ze ściany;
- wyznaczamy poziom „0” oraz trasujemy linię na ścianie (lub ścianach, jeśli jest to narożnik);
- montujemy nóżki od spodu ramy instalacyjnej;
- ustawiamy ramę w odpowiednim miejscu, dosuwając ją do ściany (ścian) oraz kierując stopy nóżek pod kątem 450;
- zaznaczamy miejsca przykręcenia do podłoża, odsuwamy ramę, a następnie wiercimy otwory pod kołki (Ø 10 mm, głębokość kotwienia 6 mm), później ponownie stawiamy ramę i luźno ją przykręcamy;
- w narożnikach ramy umieszcza się podkładki pod panel Geberit Setaplano;
- nastawiając śruby w nóżkach, regulujemy wysokość ramy tak, aby w pełni odpowiadała poziomowi „0” – podkładki muszą dokładnie licować z wytrasowaną na ścianie linią (przy ramach o 6 nóżkach wysokość ustawia się na tych narożnych, natomiast środkowe potem tylko „dociąga”);(uprawnienia budowlane)
- sprawdzamy wypoziomowanie ramy – to bardzo ważne, żeby stała idealnie równo, w tym rozwiązaniu nie zadaje się żadnego spadku, jest on przewidziany w powierzchni panelu;
- dokręcamy łączniki mocujące nóżki do podłoża, a za pomocą specjalnych uchwytów na „klik” stabilizujemy ramę.
Drugi etap prac to wykonanie jastrychu, czyli po prostu podkładu podłogowego w łazience. Musi on otaczać ramę. W tym celu wzdłuż jej odsłoniętych (nie dolegających do ściany) boków powinno się przygotować szalunek tracony:
- docinamy panele boczne pod wymiar oraz przybijamy je po bokach ramy – muszą wystawać ponad docelowy poziom gotowego jastrychu;(segregator egzamin ustny uprawnienia)
- pionowe styki między panelami w narożnikach kleimy taśmą;
- mocujemy dylatacje obwodowe wzdłuż ścian łazienki, układamy na podłodze warstwę izolacji (np. płyty XPS) oraz wykonujemy jastrych (warto zasłonić ramę i przestrzeń wewnątrz niej przed zachlapaniem).(uprawnienia budowlane program)
Po tych czynnościach musimy zaczekać, aż jastrych zwiąże, a najlepiej wyschnie na tyle, że będzie gotowy do prac wykończeniowych. W zależności od rodzaju mieszanki oraz panujących w pomieszczeniu warunków może to trwać od kilku dni do kilku tygodni. Odcinamy wtedy równo z podłogą wystające pasma pianki z dylatacji obwodowych wzdłuż ścian, a także krawędzie paneli bocznych przy ramie – a następnie przystępujemy do dalszych prac montażowych:
- w fabrycznie przygotowany uchwyt na krawędzi ramy instalacyjnej wpinamy odpowiedni syfon (syfon obraca się o 3600, więc bardzo łatwo go podłączyć niezależnie od tego, z której strony jest odpływ);
- zdejmujemy zaślepkę odpływu oraz podłączamy zestaw odpływowy;
- opcjonalnie kładziemy wewnątrz ramy płyty z twardej wełny mineralnej, jako naszą warstwę wygłuszającą (grubość płyt zależy od wysokości warstw podłogi, standardowo przyjmuje się dwie warstwy wełny po 5 cm);
- nakładamy panel na ramę, a następnie rozcinamy folię ochronną w miejscu otworu odpływowego;
- osadzamy uszczelkę oraz przykręcamy pierścień mocujący;
- rozchylamy pasy izolacji na krawędziach panelu, a za pomocą zaprawy klejowej mocujemy je do ściany (lub ścian) i podłogi.
Jak natrysk z brodzikiem
Od tego etapu prace montażowe przebiegają dokładnie tak, jak w przypadku klasycznego natrysku z brodzikiem. Na podłodze oraz ścianach w obrębie strefy prysznica wykonujemy izolację przeciwwodną (na przyklejonych wcześniej taśmach panelu). Po upływie około doby, potrzebnej na wyschnięcie masy hydroizolacyjnej, kładziemy płytki. Kiedy klej zwiąże, zdejmujemy folię ochronną z panelu oraz uszczelniamy go po obwodzie silikonem (uwaga na właściwe wypełnienie szczelin). Następnie po prostu osadzamy w odpływie wkład grzebieniowy i montujemy pokrywę. Podczas prac wykończeniowych w łazience powinno się zwrócić uwagę na to, żeby płytki na ścianie nie stykały się z panelem – w szczelinie musi się zmieścić silikon. Po bokach panelu (w powierzchni podłogi) o przestrzeń wystarczającą dla prawidłowego zasilikonowania nie trzeba się martwić, ponieważ zapewniają ją boczne elementy użyte jako szalunki przy wykonywaniu jastrychu.