fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Proces kilkuetapowy

Wykonanie natrysku bezbrodzikowego z panelem nie odbywa się szybko, więc nie jest to działanie jednodniowe bądź jednoczynnościowe. To proces kilkuetapowy, bardzo ściśle powiązany z pracami wykończeniowymi całej łazienki.(uprawnienia budowlane kontakt)

Montaż natrysku bezbrodzikowego

Montaż krok po kroku

Zaczynamy od montażu ramy instalacyjnej – robimy to natychmiast po tynkowaniu, ale jeszcze przed wykonywaniem jastrychu (możemy również zamontować ramę po zrobieniu jastrychu, ale wtedy musimy zawczasu przygotować w nim wgłębienie o odpowiednich wymiarach):(uprawnienia budowlane 2022)

 • zaślepiamy rurę odpływu wyprowadzoną bezpośrednio ze ściany;
 • wyznaczamy poziom „0” oraz trasujemy linię na ścianie (lub ścianach, jeśli jest to narożnik);
 • montujemy nóżki od spodu ramy instalacyjnej;
 • ustawiamy ramę w odpowiednim miejscu, dosuwając ją do ściany (ścian) oraz kierując stopy nóżek pod kątem 450;
 • zaznaczamy miejsca przykręcenia do podłoża, odsuwamy ramę, a następnie wiercimy otwory pod kołki (Ø 10 mm, głębokość kotwienia 6 mm), później ponownie stawiamy ramę i luźno ją przykręcamy;
 • w narożnikach ramy umieszcza się podkładki pod panel Geberit Setaplano;
 • nastawiając śruby w nóżkach, regulujemy wysokość ramy tak, aby w pełni odpowiadała poziomowi „0” – podkładki muszą dokładnie licować z wytrasowaną na ścianie linią (przy ramach o 6 nóżkach wysokość ustawia się na tych narożnych, natomiast środkowe potem tylko „dociąga”);(uprawnienia budowlane)
 • sprawdzamy wypoziomowanie ramy – to bardzo ważne, żeby stała idealnie równo, w tym rozwiązaniu nie zadaje się żadnego spadku, jest on przewidziany w powierzchni panelu;
 • dokręcamy łączniki mocujące nóżki do podłoża, a za pomocą specjalnych uchwytów na „klik” stabilizujemy ramę.

Drugi etap prac to wykonanie jastrychu, czyli po prostu podkładu podłogowego w łazience. Musi on otaczać ramę. W tym celu wzdłuż jej odsłoniętych (nie dolegających do ściany) boków powinno się przygotować szalunek tracony:

 • docinamy panele boczne pod wymiar oraz przybijamy je po bokach ramy – muszą wystawać ponad docelowy poziom gotowego jastrychu;(segregator egzamin ustny uprawnienia)
 • pionowe styki między panelami w narożnikach kleimy taśmą;
 • mocujemy dylatacje obwodowe wzdłuż ścian łazienki, układamy na podłodze warstwę izolacji (np. płyty XPS) oraz wykonujemy jastrych (warto zasłonić ramę i przestrzeń wewnątrz niej przed zachlapaniem).(uprawnienia budowlane program)

Po tych czynnościach musimy zaczekać, aż jastrych zwiąże, a najlepiej wyschnie na tyle, że będzie gotowy do prac wykończeniowych. W zależności od rodzaju mieszanki oraz panujących w pomieszczeniu warunków może to trwać od kilku dni do kilku tygodni. Odcinamy wtedy równo z podłogą wystające pasma pianki z dylatacji obwodowych wzdłuż ścian, a także krawędzie paneli bocznych przy ramie – a następnie przystępujemy do dalszych prac montażowych:

 • w fabrycznie przygotowany uchwyt na krawędzi ramy instalacyjnej wpinamy odpowiedni syfon (syfon obraca się o 3600, więc bardzo łatwo go podłączyć niezależnie od tego, z której strony jest odpływ); 
 • zdejmujemy zaślepkę odpływu oraz podłączamy zestaw odpływowy;
 • opcjonalnie kładziemy wewnątrz ramy płyty z twardej wełny mineralnej, jako naszą warstwę wygłuszającą (grubość płyt zależy od wysokości warstw podłogi, standardowo przyjmuje się dwie warstwy wełny po 5 cm);
 • nakładamy panel na ramę, a następnie rozcinamy folię ochronną w miejscu otworu odpływowego;
 • osadzamy uszczelkę oraz przykręcamy pierścień mocujący;
 • rozchylamy pasy izolacji na krawędziach panelu, a za pomocą zaprawy klejowej mocujemy je do ściany (lub ścian) i podłogi.

Jak natrysk z brodzikiem

Od tego etapu prace montażowe przebiegają dokładnie tak, jak w przypadku klasycznego natrysku z brodzikiem. Na podłodze oraz ścianach w obrębie strefy prysznica wykonujemy izolację przeciwwodną (na przyklejonych wcześniej taśmach panelu). Po upływie około doby, potrzebnej na wyschnięcie masy hydroizolacyjnej, kładziemy płytki. Kiedy klej zwiąże, zdejmujemy folię ochronną z panelu oraz uszczelniamy go po obwodzie silikonem (uwaga na właściwe wypełnienie szczelin). Następnie po prostu osadzamy w odpływie wkład grzebieniowy i montujemy pokrywę. Podczas prac wykończeniowych w łazience powinno się zwrócić uwagę na to, żeby płytki na ścianie nie stykały się z panelem – w szczelinie musi się zmieścić silikon. Po bokach panelu (w powierzchni podłogi) o przestrzeń wystarczającą dla prawidłowego zasilikonowania nie trzeba się martwić, ponieważ zapewniają ją boczne elementy użyte jako szalunki przy wykonywaniu jastrychu.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.