fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Monolitycznie łączone żelbetowe elementy

Monolitycznie łączone żelbetowe elementy

Żelbetowe drobnowymiarowe elementy wyróżniają się tym, że podczas użycia ich do nośnej konstrukcji stosuje się beton, który ma postać nadbetonu albo uzupełniającego betonu. Jest to tzw. mokry montaż. W branży budownictwa stosuje się dużo odmian oraz rodzajów stropów oraz innych konstrukcji, gdzie podczas montaż stosuje się uzupełniający beton (uprawnienia budowlane).

łączone żelbetowe elementy
łączone żelbetowe elementy

Konstrukcyjne rozwiązania

Najczęściej wykorzystuje się jako konstrukcyjne rozwiązania belkowo – pustakowe konstrukcje. Jej elementami są belki oraz układane pomiędzy nimi pustaki. Elementy łączy się pomiędzy sobą uzupełniającym betonem, który wykonuje się na placu budowy po montażu konstrukcji. Takie rozwiązanie stosuje się na szeroką skalę podczas budowy stropodachów, stropów i ciepłochronnych przekryć, ponieważ w belkowo – pustakowych konstrukcjach uzyskuje się od dolnej i górnej strony płaskie powierzchnie (program na uprawnienia budowlane).W belkowo – pustakowych stropodachach oraz w stropach elementami właściwymi prefabrykowanymi są żelbetowe belki. Pomiędzy nimi w odległości 60 do 120 cm układa się pustakowe elementy, których wymiar i kształt dostosowuje się do kształtu oraz do odstępu belkowych elementów. Pustaki stanowią międzybelkowe wypełnienie, i mogą być ze żwirowego betonu, strużkobetonu, żużlowego oraz z wielu innych odmian lekkiego betonu.

Wypełnienie międzybelkowych przestrzeni

Chcąc wypełnić międzybelkowe przestrzenie zamiast pustaków używa się żelbetowe płyty. Układa się je na dolnych stopkach belek i następnie nadbetonowuje. W niektórych przypadkach stropy buduje się z prefabrykowanych belek. Pomiędzy nimi stosuje się betonową pytę z lekkiego bądź żużlowego betonu. Najczęściej stosowane u nas są obecnie stropy o typie DZ-3, stropy z belek o typie T-27 i stropy wykonane z łupin DC. Kiedyś stosowano stropy o typie DMS. Taka konstrukcja składała się z żelbetowych teowych belek oraz pustaków, które układało się w przedziałach pomiędzy poszczególnymi belkami. Po tym jak belki zostaną ułożone, i gdy pustaki wypełnią przedziały, pachwiny pomiędzy pustakami a belką zabetonowuje się. Pustaki o takim typie stropu stanowią tylko wypełnienie pomiędzy belami i nie biorą udziału podczas przenoszenia obciążeń. Tego typu stropy już nie są stosowane (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Belki i strop

Grubość całkowita stropu DZ-3 powinna wynosi 23 cm. Jej rozstaw osiowy belek w stropie 60 cm a własny ciężar powinien osiągać wartość 260kG/m². W praktyce stosuje się 9 długości belek. Są to DZ-3; 2,96; 3,26; 3,56; 4,46; 5,06; 5,36; 5,66 oraz 5,96. Mają one numery od 1do 12. Cechują je różne przekroje oraz rodzaje zbrojenia. Zależą one od przenoszenia obciążeń. Belki można układać co 0,90 i 1,20 metrów (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com