Modelowanie BIM z zastosowaniem georeferencji
Mechanizm, jaki polega na współdzieleniu georeferencyjnego pojedynczego układu współrzędnych przy plikach w modelach CAD czy BIM, a także przy innych stwarza pewnego rodzaju system plików projektu, jaki jest spójny. Zapewnia on komfortowe warunki do pracy branżowym projektantom, menadżerom od modelowania BIM oraz koordynatorom modelu. Przeprowadzanie projektowych, jak i wykonawczych prac z zastosowaniem modelu BIM opiera się o wiele rozwojowych faz informacyjnych modeli. W modelach dochodzi nie tylko do tworzenia ich przez projektantów, ale także zachodzi tam liczne wymienianie się informacjami. Ich część opiera się na prostych komunikatach bądź komentarzach z zastosowaniem tradycyjnych komunikacyjnych środków w projekcie. Inne z kolei przekazuje się za pomocą środowiska CDE. Wymiana zasadnicza informacji jednak podczas projektów, które realizuje się z zastosowaniem metody BIM opiera się na modelach BIM. (uprawnienia budowlane cennik)
Wstawianie zewnętrznych odnośników
Do tej pory praktykowany roboczy proces w programie CAD polegający na wstawianiu odnośnika zewnętrznego, gdzie po dokonaniu wyboru pliku odniesienia albo podania w sposób ręczny współrzędnych punktu, gdzie wstawiony ma zostać odnośnik, bądź też wskazywanie go myszą, w modelu BIM taki proces jest w bardzo małym stopniu przydatny. Praca odbywa się tu w układzie 3D, dlatego też nie wystarczy jedynie zgrać rzutów płaskich modeli. Modele 3D mogą być także względem siebie obrócone, co skomplikowałoby w znaczny sposób dotychczasowy model pracy opierający się o pliki zewnętrznych odniesień. Dodatkowo dużo programów służących do modelowania BIM nie wskazuje w ogóle współrzędnych bieżących kursora. Układ współrzędnych jest tak naprawdę w tym wypadku ukryty dla użytkownika. (uprawnienia budowlane program)
Ukryte współrzędne
W związku z tym, że współrzędne są ukryte dla użytkownika często prowadzi to do sytuacji, że w zespole mniej doświadczonym niezależnie pracującym nad modelami BIM w danej branży, projektant często tworzy osie siatki i poziomów w zupełnie przypadkowych lokalizacjach, w stosunku do początku współrzędnego układu. To sprawia, że każde wstawienie zewnętrznego odniesienie wykorzystując do tego celu tą oś siatki i poziomów, jako referencji bazowej do tego, aby zgrać model może generować problemy branżowych modeli. Będą one nieskoordynowane oraz rozjechane przestrzennie w programach służących do modelowania BIM i w przeglądarce BIM.W związku z tym utworzenie roboczych bieżących zewnętrznych odniesień przez projektowe zespoły, jak i wielobranżowe sfederowane modele przez osoby koordynujące BIM sprawiają, iż napotyka się duże trudności, które generują dodatkową pracę. Pojawia się tu też dodatkowe ryzyko związane z popełnieniem błędów podczas przestrzennego zgrywania modeli BIM. (uprawnienia budowlane segregator)
Mechanizm zewnętrznych odniesień
Chociaż mechanizm związany z zewnętrznymi odniesieniami znano już w programie klasy CAD, to ma on tu szczególne znaczenie. Przede wszystkim widać to do czynienia z modelowaniem poprzez system BIM 3D. Wiąże się to także ze zmianą sposobu organizowania pracy. Dokonanie zmian w modelu pracy na współbieżną w obszarze danych branżowych zespołów, jak i współbieżnej pracy międzybranżowej bardzo istotnie podnoszą ilość związaną z wymianą projektowej informacji. Podnosi się także ilość przekazywanych informacji bieżących między zespołami. (uprawnienia budowlane 2023)