fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Model złożony procesu transportu zewnętrznego

Model złożony procesu transportu zewnętrznego

Na skutek przyjętej koncepcji budowy modelu, złożony proces transportu zewnętrznego mieszanki betonowej wygląda następująco:

1) załadunek mieszanki betonowej w zakładzie produkcji mieszanki,

2) transport mieszanki betonowej do punktu odbioru, na budowę,

3) oczekiwanie w kolejce na rozładunek,

4) powrót środka transportowego po następny załadunek mieszanki betonowej,

5) oczekiwanie w kolejce na załadunek mieszanki betonowej (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Model transportu zewnętrznego

Żeby uniknąć przestojów na budowie oraz w zakładzie, który produkuje mieszankę betonową należy tak dobrać terminy zdarzeń, żeby uwzględnić to, że na początku procesy są uszeregowane rosnąco. Spełniając te założenia doprowadzi się do tego, że nie będzie kolejek ani przed wytwórnią betonu towarowego, ani na budowie. Jednak należy mieć świadomość tego, że taki układ wielkości jest praktycznie niewykonalny. Należy przyjąć priorytet działań i ustalić, który proces jest ważniejszy. Czy jest to załadunek mieszarek samochodowych czy może układanie mieszanki na budowie (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)?

Zakładając, że ważniejsze jest układanie mieszanki i pojawi się pewna nierówność, to nie da się ukryć, że czas pracy wytwórni betonu towarowego nie będzie wykorzystany w 100%, jednak uda się spełnić wymogi technologiczne, które są podane w warunkach ograniczających układanie mieszanki betonowej.

Ciąg realizacji dowozu mieszanki betonowej

W sytuacji, kiedy pojawia się przypadek deterministyczny, to zmienne przyjmują stałe wartości czasów, które otrzymano na skutek badań chronometrażowych. Zakłada się na początku obojętnie jaką wariację kolejności środków transportu oraz wariację kolejności rozpoczęcia obsługi odbiorców.

Następnym krokiem jest stworzenie ciągu realizacji dowozu mieszanki betonowej (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Trzeba koniecznie  pamiętać o tym, że początkowe etapy realizacji nie muszą wyczerpywać wszystkich odbiorców. Oznacza to, że w pierwszych realizacjach nie ma obowiązku, żeby pojawiały się wszystkie wartości. Jeden bądź kilku odbiorców może czekać na swoją kolej, gdy inne budowy będą w trakcie betonowania.

Liczniki kursów mieszarek samochodowych (jk) do odbiorcy (k) rosną aż do momentu, kiedy zostanie osiągnięte pełne zapotrzebowanie budowy (k) na żądaną ilość mieszanki betonowej. Wartość licznika jk ulega zmianie w momencie, kiedy w ciągu realizacji wraca wartość k. Czyli innymi słowy mówiąc: podczas zmiany realizacji licznik kursów dla odbiorcy (kv) zmienia się na jv. W momencie, kiedy zostaną spełnione wszystkie warunki dotyczące zaspokojenia każdego z odbiorców, otrzyma się pełny ciąg realizacji (I). Dla tego ciągu można obliczyć wartość funkcji K z równoczesnym obliczeniem wartości innej funkcji. Całą tą procedurę powtarza się do tego momentu, aż wyczerpią się wszystkie możliwości dotyczące tworzenia ciągu realizacji.

Jednak teoria jest teorią, a w praktyce wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ będą występować zjawiska losowe. W takiej sytuacji deterministyczne zmienne staną się zmiennymi losowymi, które będą miały określone rozkłady. Wtedy w modelu oraz w programie komputerowym dane wejściowe będą generowane automatyczne przez program zgodnie z określonymi generatorami liczb losowych, które są właściwe dla danego rozkładu prawdopodobieństwa.

Uwarunkowania, które występują w praktyce ograniczają rozmiary modelu. Dzięki temu ułatwiają numeryczną realizację w czasie programu komputerowego. W rzeczywistości do transportu mieszanek wykorzystuje się trzy rodzaje mieszarek, które mają takie pojemności: 4,5 m3, 6 m3 oraz 9m3.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com