Minimalne wyposażenie techniczne stołówek
W zarządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 25 lipca 1951 r. (Monitor Polski A-71) ustalone jest minimalne wyposażenie techniczne stołówek pracowniczych (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Projektant powinien być zaznajomiony z tym wykazem, ponieważ na projekt technologiczny składa się m.in. zestawienie kosztów wyposażenia w maszyny, urządzenia i sprzęt. Dzięki temu projektant będzie wiedział, ile szaf jest potrzebnych na przechowywanie sprzętu. Należy pamiętać jednak też o tym, że spora część stołówek nie ma koniec końców odpowiedniej ilości szaf czy zamykanych półek, w których powinno się trzymać sprzęt kuchenny.
Należy pamiętać o tym, że polski przemysł rok do roku zwiększa ilość oraz asortyment produkcji. W związku z tym wykaz sprzętów i urządzeń może być niekompletny. Jednak na wyposażeniu stołówki powinny się znaleźć:
a) kotły o pojemności w litrach na jednego konsumenta:
– zupy: 0,4 l,
– ziemniaków: 0,4 l,
– jarzyn: 0,25 l,
– kawy lub kompotu: 0,25 l,
– posiłków dietetycznych, które gotuje się w kociołkach wywrotnych: 0,15 l,
b) maszynki uniwersalne do:
– mieszania,
– zgniatania,
– tarcia,
– krajania,
– mielenia,
c) stoły podgrzewcze do podgrzewania talerzy:
– gazowe lub elektryczne,
– wymiar rzutu: 180×80 cm,
d) maszynki do krajania wędlin mechanicznie,
e) piekarniki dwukomorowe:
– gazowe lub elektryczne,
f) maszynki do krajania chleba:
– ręczne,
– restauracyjne o wydajności 50 kg/godz (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane).
Jadalnie
Jadalnie w zakładach przemysłowych to miejsce, w których dochodzi do spożycia własnych śniadań czy posiłków, które przywieziono w termosach z kuchni centralnej. Pomieszczenia te powinny się znajdować przy oddziałach produkcyjnych, a dokładniej mówiąc – w części usługowej. Jadalnia powinna mieć powierzchnię 0,2 m2 na każdą osobę, która będzie z niej korzystać. Najmniejsza powierzchnia może wynosić 20 m2, a z kolei maksymalna wielkość jadalni może wynieść 100 m2.
Część gospodarcza danej jadalni powinna zajmować około 10% ogólnej powierzchni tego pomieszczenia. W części gospodarczej jadalni powinna się znajdować kuchenka oraz zlewozmywak. Najlepiej by było, gdyby kuchenka była gazowa. W sytuacji, kiedy jest to konieczne, to jadalnię należy odgrodzić od innych pomieszczeń przedsionkiem.
W momencie, kiedy jadalnia jest oddalona od umywalni o ponad 50 m, to przy jadalni należy umieścić 1 umywalkę na 50 korzystających z jadalni.
Oddzielne jadalnie są niezbędne w takich oddziałach, w których pracownik ma styczność z materiałami, które są:
– żrące,
– trujące,
– zakaźne.
Wówczas jadalnia taka musi posiadać umywalnie, w których będzie ciepła woda, a także specjalne pomieszczenie, w którym będzie można oczyścić odzież oraz obuwie (egzamin na uprawnienia budowlane).
Jeżeli produkcja ma taki charakter, który wymaga, żeby dostarczać pracownikom np. mleko, to jego wydawanie powinno mieć miejsce w jadalni.
Bufety
Bufetami w zakładach przemysłowych są części pomieszczeń, które są wydzielone i w których sprzedaje się przez ladę bądź okienko:
– napoje,
– kanapki,
– wyroby cukiernicze,
– papierowy,
– produkty gotowe, które są dostarczane z zewnątrz.
Bufety z reguły powinny mieć swoje miejsce w oddziałach produkcyjnych w części socjalnej. Dodatkowo powinny pozwalać na zamykanie podręcznych zapasów w przerwach, które występują pomiędzy sprzedażą.
Nie ma takiej konieczności, żeby bufety musiały być oświetlone bezpośrednim światłem naturalnym. Do bufetu powinny być doprowadzone przewody gazowe oraz przewody ciepłej wody. Zakłada się, że bufet powinien zajmować powierzchnię, która waha się od 5 do 20 m2. Wielkość powierzchni zależy przede wszystkim od tego, ilu konsumentów się spodziewa. Materiały, które łatwo się zmywają (płytki ceramiczne bądź farby olejne) powinno się wykorzystywać do ścian (do wysokości 150 cm) oraz do podłóg. W bufecie powinno zamontować się zlew fajansowy, do którego doprowadzona będzie woda bieżąca. Dodatkowo należy zamontować gniazdo wtyczkowe instalacji elektrycznej (uprawnienia architektoniczne 2021). Przed bufetem z kolei należy wydzielić odpowiednią wolną przestrzeń dla tych osób, które będą chciały z niego skorzystać.