fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mieszanka betonowa – jak przewozić?

Transport zewnętrzny mieszanki betonowej dotyczy przewozu betonu towarowego z betonowni na plac budowy (egzamin na uprawnienia budowlane). Powszechną formą zaopatrywania budowy w mieszankę betonową jest jej produkcja poza budową i dostarczanie jej na plac budowy. Do takiego transportu wykorzystuje się przede wszystkim środki transportu kołowego – mieszarki samochodowe.

Czynniki, które mają wpływ na wybór zestawu maszyn do transportu zewnętrznego betonu towarowego można podzielić na dwie grupy czynników:

– otoczenia bliższego,

– otoczenia dalszego.

W przypadku czynników otoczenia bliższego wybór zestawu maszyn determinują wartości takie jak:

– wielkość dostaw betonu towarowego,

– intensywność robót betonowych na budowach,

– odległość transportu,

– kategoria dróg,

– dostępność środków transportowych.

Z kolei czynniki otoczenia dalszego mają wpływ na funkcjonowanie rozpatrywanego procesu, których stopień oddziaływania może być korygowany. Przykładowo w sytuacji, gdy nasilenie ruchu jest czasami bardzo duże, co wpływa na czas transportu, można wybrać inny przedział czasu w ciągu doby, żeby mieszarka mogła przejechać bez większego problemu (program na uprawnienia budowlane). Do tych czynników należą:

– warunki klimatyczne,

– intensywność ruchu,

– stan techniczny dróg (prowadzenie robót drogowych).

Mieszalniki na podwoziach samochodowych

Ważną informacją jest to, żeby do transportu dalekiego stosować mieszalniki na podwoziach samochodowych. Aktualnie jest to środek transportu, po który sięga się najczęściej i najchętniej. Bęben z mieszanką obraca się podczas jazdy. Składniki nie ulegają segregacji dzięki ciągłemu, powolnemu ruchowi. Wielkość mieszarek samochodowych jest zależna przede wszystkim od przepisów transportu drogowego. Największe z nich mogą jednocześnie przewieźć do 15 m3 mieszanki. Jest to ok. 35 ton.

Polskie warunki drogowe, z ograniczoną nośnością mostów, wiaduktów czy dróg nie sprzyjają wykorzystywaniu mieszarkom samochodowym o pojemności 9 m3. W tym przypadku mieszalnik obraca się na rolkach i ma regulowaną prędkość obrotową w zakresie 0-14 obrotów na minutę. W środku są stalowe spirale mieszające, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Na etapie wyładunku mieszanka betonowa trafia przez zsyp na rynnę spustową obracaną w poziomie o 180° i regulowaną w pionie o ok. 30°. Mieszarka ma zbiornik wody o pojemności 350-600 dm3. Dzięki temu można utrzymać ją w czystości (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Dostawa

Bez dwóch zdań – dostawa mieszanki betonowej na plac budowy jest ważnym etapem procesu technologicznego. Zgodnie z normą PN-EN 206-1:2003 dostawa to proces przekazywania przez producenta mieszanki betonowej. Wielkość dostawy oraz godzina powinna być ustalona pomiędzy wykonawcą a producentem. Jeżeli pojawią się pewne okoliczności, należ poinformować producenta o:

– specjalnym rodzaju transportu mieszanki betonowej na budowie,

– specjalnych metodach układania,

– ograniczeniach dotyczących pojazdu dostawczego, np. o jego rodzaju, wielkości, wysokości lub masie brutto.

Przy dostawie za każdym razem producent musi dostarczyć wykonawcy dowód dostawy. Powinna ona zawierać takie informacje jak:

– nazwa wytwórni,

– numer seryjny atestu,

– data i godzina załadunku (np. godzina pierwszego kontaktu cementu z wodą),

– numer rejestracyjny pojazdu lub jego identyfikacja,

– nabywca,

– szczegóły dotyczące specyfikacji, np. numer przepisu lub zamówienia,

– ilość mieszanki betonowej w m2,

– deklarację zgodności z powołaniem na specyfikację oraz PN-EN 206-1,

– godzina dostawy betonu na miejsce,

– nazwa lub oznaczenie jednostki certyfikującej (jeśli dotyczy),

– godzina rozpoczęcia rozładunku,

– godzina zakończenia rozładunku.

Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com