Miejska zabudowa z fundamentami poniżej gruntowej wody
Wykonanie projektu oraz realizacja budowlanych prac poniżej gruntowej wody w miejskiej zabudowie jest bardzo trudnym zagadnieniem pod względem technicznym. Inżynier musi posiadać w tym wypadku bardzo dużą wiedzę, ponieważ w takiej sytuacji należy uwzględnić parcie wody oraz gruntu, które oddziałuje częściowo na obiekty znajdujące się poniżej poziomu, jaki osiąga gruntowa woda. Podczas realizowania ziemnych prac i fundamentów gruntowa woda często stanowi problem. Bardzo często eksploatacja takich budynków jest skomplikowana. Dlatego też dość często inwestorzy decydują się na jak najbardziej płytkie posadowienie danego budynku, bez tworzenia w nim piwnic. (uprawnienia budowlane kontakt)
Budowlane inwestycje w miejskiej zabudowie
Realizacja prac budowlanych w zabudowie miejskiej wymaga stosowania innych reguł. Chęć zakupienia takiej działki bardzo często wiąże się z dużymi kosztami, co sprawia, że nieracjonalnym zachowaniem byłoby zrezygnowanie w takim wypadku z podziemnej zabudowy, nawet jeśli mamy do czynienia z płytkim poziomem gruntowej wody. Projektant w związku z tym często ma problem dotyczący dobrania odpowiedniego konstrukcyjnego rozwiązania i odpowiedniej technologii związanej z prowadzeniem robót. Nie można w tym miejscu pominąć kwestii związanych z realizowaniem prac w okolicy innych budynków. Mogą one mieć wpływ na sąsiednie obiekty oraz działki. Podczas prac fundamentowych i ziemnych bardzo często należy wykopać tzw. suchy wykop. Doraźnie pozwala on obniżyć poziom gruntowej wody tak, aby wykonanie prac było możliwe. (uprawnienia budowlane 2022)
Prowadzenie prac poniżej poziomu gruntowej wody
Prowadzenie robót budowlanych poniżej poziomu wody gruntowej nakazuje przyjąć założone gruntowe warunki. (uprawnienia budowlane) To sprawia, że pojawia się w tym miejscu co najmniej druga geotechniczna kategoria. Z tego względu odpowiednio przygotowana projektowa dokumentacja będzie musiała posiadać geotechniczną opinię. Ważnym dokumentem będzie tu również udokumentowanie badań gruntowego podłoża i geologiczno – inżynierska dokumentacja. W oparciu o geotechniczny projekt trzeba opracować koncepcję związaną z posadowieniem oraz rozwiązania technologiczne obejmujące prowadzenie prac. (uprawnienia budowlane segregator )
Zasady stosowane przez inżynierów budownictwa
Inżynierowie związani z budownictwem bardzo dobrze znają zasadę, że poziom związany z posadowieniem nie może wynosić mniej od 0,5 metrów powyżej poziomu gruntowej wody. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, w takiej sytuacji problemy związane z gruntową wodą nie będą się pojawiać. Kubaturowe budownictwo generalnie nie przeprowadza prac we wodzie, a wszelkie ewentualne prace poniżej piezometrycznego poziomu powinny wcześniej zostać poprzedzone obniżeniem takiej wody. Poza problemami związanymi z pracami odwodnieniowymi inżynier budowlany musi posiadać znajomość zagadnień związanych z przeciwfiltracyjnymi przesłonami. Takie przesłony ograniczają objętość wody odpompowanej. Stanowią także zabezpieczenie przed zjawiskami, które są niekorzystane. Do takich zjawisk zalicza się te, w których mamy do czynienia z wodą obecną w gruncie oraz z jej filtrowaniem. (uprawnienia budowlane program)