fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istnieje wiele sposobów wykonania szczelin (program z aktami na uprawnienia budowlane). Wszystkie wykonuje się również dwoma metodami. Jest to wykonanie:

– w świeżo zagęszczonym betonie,

– w dostatecznie stwardniałym betonie.

Aby móc osiągnąć odpowiednią jakość szczelin, które powstają w świeżym betonie, ważne jest, żeby pamiętać o tym, że ukończenie wykonania szczeliny powinno nastąpić przed początkiem wiązania cementu. Żeby nie doprowadzić do uszkodzeń zagęszczonego betonu warstwy górnej, prace powinno wykonywać się z ruchomych pomostów.

Szczeliny w stwardniałym betonie można wykonać dopiero wtedy, kiedy beton będzie miał odpowiednie własności wytrzymałościowe. Przede wszystkim chodzi o to, żeby negatywnie na zachowanie się płyt nawierzchni nie wpłynęło nie się po nawierzchni odpowiednich maszyn i ludzi. Odpowiednim okresem jest czas, kiedy następuje:

– koniec okresu pielęgnacji nawierzchni,

– osiągnięcie odpowiedniego poziomu wytrzymałości betonu na ściskanie.

Ze względu na powstawanie wysokiej temperatury w betonie w czasie jego nacinania beton musi być obficie zwilżony wodą.

Metody wykonania szczelin
Metody wykonania szczelin

Wypełnianie szczelin

Szczeliny dylatacyjne trzeba wypełnić materiałem ściśliwym. W warstwie dolnej szczeliny dylatacyjne należy wypełnić deskami sosnowymi bądź innymi materiałami ściśliwymi. Takimi materiałami są np. płyty pilśniowe bądź celoteks, które stosuje się w budownictwie w celach izolacyjnych (nauka do uprawnień architektonicznych).

Celoteks charakteryzuje się wysoką ściśliwością. Jednak z tego powodu, że jednocześnie jest za mało sztywny, to może się zniekształcić podczas zagęszczania masy betonowej. 

Deski sosnowe aktualnie stosuje się najczęściej do wypełniania szczelin w dolnej warstwie. Powinny one charakteryzować się brakiem sęków. Dodatkowo muszą one być wbudowane w stanie maksymalnego napęcznienie. Można to osiągnąć na skutek moczenia ich w wodzie przez 1-2 dni.

W przypadku wypełnienia szczelin w warstwie górnej najczęściej wykorzystuje się specjalne bitumiczne masy zalewowe.

Na to, w jaki sposób powstaną szczeliny w dużym stopniu wpływa swoboda zachowania się szczelin w przestrzeni. Biorąc pod uwagę ten czynnik mówi się o szczelinach:

a) swobodnych:

– umożliwiają wzajemne, swobodne przemieszczanie się przyległych płyt,

b) nieswobodne:

– ograniczają możliwość wzajemnego, swobodnego przemieszczania się (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Wykonywanie szczelin w nawierzchniach jednowarstwowych

W przypadku nawierzchni jednowarstwowych najłatwiejszym sposobem wykonania szczelin jest ustawienie desek sosnowych tak, żeby ich górna krawędź znajdowała się ok. 1 cm niżej niż górna powierzchnia płyty betonowej. Dodatkowo deski te muszą być odpowiednio zabezpieczone, żeby niemożliwe było ich przesunięcie bądź wywrócenie.

Masę betonową w nawierzchni zagęszcza się na takiej zasadzie, jakby tych szczelin tam w ogóle nie było. W momencie, kiedy upłynie od 20 do 40 minut (moment, kiedy masa betonowa zaczyna tracić płynność) należy ją usunąć znad deski. Wykorzystuje się do tego stalową kielnię. Krawędzie, które powstały w ten sposób należy wykończyć przy wykorzystaniu kielni profilowych.

W momencie, kiedy masa betonowa stężeje, a jeszcze szczeliny nie zostaną zalane masą zalewową, konieczne jest wycięcie desek na głębokość od 2 do 4 cm. Dzięki temu w górnej części nawierzchni powstaje szczelina, która jest głęboka na 3-5 cm.

To, jak grube deski zastosuje się do wypełnienie szczelin, określa założona grubość szczeliny. W związku z tym grubość deski powinna wynosić od 16 do 25 mm. Wykończenie górnej części szczeliny nad deską w świeżym betonie najczęściej wykonuje się przy wykorzystaniu kielni profilowej. Jest to również możliwe w stężałym betonie przy pomocy nacinarki mechanicznej (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com