fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Metoda modyfikacji składu mieszanek betonowych

Metoda modyfikacji składu mieszanek betonowych polega na tym, że składnikom nadaje się takie cechy, które prowadzą do zwiększenia wzrostu wytrzymałości betonu (uprawnienia budowlane – egzamin). Taki wzrost można uzyskać poprzez stosowanie:

– cementu portlandzkiego zwykłego (bez dodatków), który charakteryzuje się wysokim ciepłem hydratacji,

– cementów portlandzkich o wysokiej wytrzymałości w początkowym okresie twardnienia (CEM 1 42,5R zamiast CEM I 42,5),

– cementów wysokiej wytrzymałości (CEM I 52,5 zamiast CEM I 42,5),

– tzw. domieszek zimowych (przyspieszających wiązanie i twardnienie betonu).

prowadzenie robót betonowych
prowadzenie robót betonowych

Domieszki

Często w katalogach wielu producentów domieszek można spotkać określenie „domieszki przeciwmrozowe”. Jednak należy pamiętać o tym, że jest to nazewnictwo z poprzedniej normy. W aktualnej, czyli normie PN-EN 934-2 nie ma definicji domieszek przeciwmrozowych (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Zgodnie z nową normą domieszki przeciwmrozowe można sklasyfikować jako domieszki, które:

– przyspieszają wiązanie,

– przyspieszają twardnienie,

– redukują wodę zarobową,

– silnie redukują wodę zarobową,

– napowietrzają.

Domieszki przyspieszające wiązanie bądź twardnienie

Domieszki, które przyspieszają wiązanie bądź twardnienie to są to z reguły związki chemiczne bezchlorkowe, czyli sole. Dzięki ich właściwościom reakcje są przyspieszone. Przede wszystkim ich zadaniem jest obniżenie temperatury zamarzania wody zarobowej w betonie. Woda zarobowa zamarza w przeciętnym betonie w temperaturze, która jest poniżej 0°C. Jest to przede wszystkim skutek stężenia roztworu soli, które są składnikami danego cementu. Wprowadzenie do betonu dodatkowej domieszki, która również jest roztworem soli, sprawia, że rośne zarówno stężenie, jak i dalej obniża się temperatura zamarzania (uprawnienia architektoniczne 2021).

Domieszki napowietrzające i uplastyczniające lub upłynniające

Domieszki napowietrzające mają podobny mechanizm działania ochronnego do tego, który sprawia, że beton jest odporny na mróz. Dzięki temu, że występuje tam duża ilość mikroskopijnie małych banieczek powietrza, to jest to przestrzeń dla wody zarobowej, która powiększa swoją objętość na etapie zamarzania.

Jeżeli chodzi o domieszki uplastyczniające lub upłynniające, to ilość wody, która znajduje się w mieszance betonowej, ulega zmniejszeniu. Wówczas efekt ochronny jest dwojaki. Mianowicie:

1) wpływa to na zwiększenie „zapasu” wytrzymałości, która może być stracona wskutek dojrzewania mieszanki betonowej w niskich temperaturach,

2) duże znaczenie ma zmiana właściwości fizycznych cieczy zarobowej – jest jej mniej, więc stężenie jest większe, a to obniża temperaturę jej zamarzania; oprócz tego zmniejsza się ilość wody, która może zamarznąć i na skutek tego procesu zwiększyć swoją objętość.

Domieszki chemiczne

Domieszki chemiczne pozwalają na:

– betonowanie w temperaturach ujemnych,

– uzyskanie przez beton wymaganych wytrzymałości.

Trzeba też pamiętać o tym, że wykorzystanie domieszek chemicznych nie sprawia, że wykonawca jest zwolniony z odpowiedzialności za ochronę młodego betonu w konstrukcji (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Domieszki różnego typu należy traktować jako środki, dzięki którym prowadzenie prac jest znacznie łatwiejsze. Fakt, że wykorzystuje się domieszki w betonie, nie zwalnia wykonawcy od przestrzegania pewnych warunków, które zawarto w normach. Mowa tu o tym, że:

– temperatura mieszanki betonowej w momencie dostarczenia nie powinna być niższa niż 5°C,

– temperatura powierzchni betonu nie powinna spadać poniżej 0°C, dopóki beton nie osiągnie wytrzymałości 5 MPa.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com