fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Metodologia BIM

Praca architekta trwa, dopóki inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę. W dalszym etapie prace przejmują wykonawcy. Jeżeli podczas koncepcyjnej fazy rozwiąże się wszystkie pojawiające problemy, tym mniej w wykonawczej fazie będzie wymuszonych, oraz niekiedy szkodliwych kompromisów do osiągnięcia. Zastosowanie metodologii BIM pozwala na przesunięcie projektowania, a w zasadzie jego środka ciężkości, w stronę budowlanego projektu (uprawnienia budowlane 2022). Projekt budowlany powinien mieć wiele uzgodnień i rozwiązań tak, aby podczas fazy wykonawczej nie było sytuacji, w których trzeba dokonać systemowych istotnych zmian. Jeżeli dopiero po czasie uzyska się opinię od rzeczoznawcy, np. od ppoż. może to spowodować, że trzeba będzie wrócić do koncepcji i ponieść wszystkie konsekwencje zarówno finansowe, jak i czasowe.

Metodologia BIM
Metodologia BIM

Tendencja w Polsce

W Polskiej legislacji aktualnie tendencja osiąga kierunek przeciwny. Powstaje wiele sprzecznych działań związanych z metodologią BIM, takie jak zmniejszanie wymagań do projektu budowlanego, redukcja wymiaru projektu, wykorzystanie paru obrazków czy też skopiowanie opisu z innego projektu, o podobnym przeznaczeniu (uprawnienia budowlane program). BIM zakłada, że pracownicy wszystkich branż współpracują ze sobą i z inwestorem. Ich celem jest stworzenie kompozycji, która będzie optymalna dla powstającego przyszłego budynku.(uprawnienia budowlane kontakt)

Kontrola modelu BIM

Przy kontroli modelu pod względem administracyjnym nie są potrzebne kwalifikacje posiadane przez architekta. Często stanowią one przeszkodę i mogą doprowadzić do szkód. Przykładem jest duży projekt na terenie Monachium. Architekci, którzy posiadali niskie kompetencje, chcąc sprawować dyrektywną, zgodną z tradycją kontrolę modelu spowodowali opóźnienia i ogólny chaos. W konsekwencji doszło do spiętrzenia się wykonawczych terminów. Dynamika w rozwijaniu się inżynierskiej branży powoduje, że często architekt nie zna wszystkich aktualnych warunków. Dlatego też, już na początkowym etapie przygotowywania koncepcji należy włączyć w proces pracowników branży instalacyjnej oraz konstrukcyjnej (segregator egzamin ustny uprawnienia). Takie rozwiązanie spowoduje uzupełnianie się nawzajem podczas przygotowywania modelu, a także w trakcie sprawowania kontroli nad wykonawstwem.

Wpływ branży architektonicznej na projekt z wykorzystaniem BIM

Dirk Hoogenboom w swoim opracowaniu napisał, że oprócz możliwości wymieniania się informacjami pomiędzy architektami a innymi osobami, które są zainteresowane, można wdrożyć zgodnie z BIM inne strony, które będą dodawać i pobierać informacje. Takie stwierdzenie oznacza, że nie tylko architekt ma wpływ na wygląd ogólny projektu. Można w te prace zaangażować także inne osoby. Jest to zapewne duża zaleta metodologii BIM. Przykładowo generalny wykonawca może wpływać na wcześniej opracowane etapy, na przykład te, związane z przygotowaniem projektu. W praktyce można zauważyć, że w Belgi czy w Holandii BIM jest skutecznie wykorzystywane, i generalni wykonawcy biorą tam czynny udział w wykorzystywaniu tego rodzaju modelu. Architekci w połowie projektów nadal stanowi wiodące osoby, które aktualizują model BIM i odpowiadają za jego dokładność. Jednak w Belgi czy w Niderlandach co piąty, bądź co szósty projekt nadzorowany jest nie przez architekta, lecz przez wykonawcę generalnego przyszłego budynku.(program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com