fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Metalowe schody

Dawniej schody metalowe były wykonywane z żeliwa. Obecnie do ich produkcji stosuje się stal. Stalowe stopnie wykazują lekkość, w porównaniu z żelbetowymi, ceglanymi lub kamiennymi schodami. Jednak ich wadą jest to, że podczas pożaru, nie wytrzymają tak dużej temperatury (nauka do uprawnień budowlanych). Kiedy nastąpi wybuch pożaru, schody szybko ulegną rozgrzaniu, i zejście po schodach stanie się niemożliwe.

Metalowe schody

Mocne stopnie przy metalowych schodach

Mocne stopnie przy metalowych schodach są związane z tym, że wykonuje się je z przednóżkami i podnóżkami, które są umocowane między sobą i do policzków kątownikami. Można spotkać także schody, gdzie stopnie uformowane zostają przez płaskowniki. Mają one 50-60 mm szerokości i 6-7-8 mm grubości. Są wygięte oraz przynitowane z wierzchu do policzkowych belek. Podnóżki wykonane z blachy oraz krawędziowe kątowniki przynitowuje się do płaskowników. Przy metalowych schodach podnóżki mogą zostać wykonane z mniej śliskich materiałów, takie jak żelbet czy drewno (testy 2021 uprawnienia). W budynkach poza schodami metalowymi stosuje się także klamry stalowe albo drabiny. Drabina powinna mieć szerokość od 40 do 60 cm. Maksymalny odstęp poszczególnych szczebli nie powinien być większy niż 33 cm, a sama odległość szczebli od lica ściany wynosić powinna minimum 15 cm, maksymalnie 40 cm.

Metalowe schody jako schody pomocnicze

Gdy temperatura sięga powyżej 500°C stal ulega odkształcaniu i może dojść do zawalenia schodów. W związku z tym zastosowanie schodów metalowych ma miejsce w jednym pomieszczeniu, np. hale maszynowe itp. Służą głównie jako schody pomocnicze. W lekkich schodach policzki wykonuje się z blachy, której grubość wynosi minimum 5 mm. Przy bardziej obciążonych schodach policzki wykonuje się z ceowników i blachy z kątownikami. Najprostszy rodzaj schodów składa się z podnóżków wykonanych z gładkiej albo rowkowanej blachy, które przymocowuje się kątownikami do policzków. Mocniejszy rodzaj stopni wykonuje się z odnóżkami z usztywnionej blachy przy krawędzi przedniej, używając do tego kątowników (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Pionowe pręty drabin

Pionowe pręty drabin muszą być wprowadzone minimum 90 cm nad płaszczyznę poziomu najwyższego, na który to prowadzą. Stosując klamry musi być to przynajmniej jeden sztywny pionowy pręt, który jest przymocowany do dwóch ostatnich albo trzech ostatnich klamer. Mocując drabinę w ścianie odstęp mocowania musi wynosić 1 do 3m. Odstęp zależy od sztywności pionowych konstrukcyjnych elementów drabiny. Jeżeli mamy do czynienia z drabiną pionową stałą, gdzie jej długość wynosi powyżej 3 m, zaopatrzyć należy ją w zabezpieczające obręcze, które mają średnicę 75 cm. Dobre do zabezpieczeń będą także osiatkowania zabezpieczające (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com