Materiały do produkcji betonowych prefabrykatów
Podstawowe materiały do produkcji betonowych prefabrykatów to naturalne oraz sztuczne kruszywa, które stanowią elementy, oraz inne spoiwa, do których możemy zaliczyć na przykład stal (egzamin na uprawnienia budowlane).

Kruszywa
Kruszywa stanowią aż 80% masy składników, z jakich składa się beton (testy 2021 uprawnienia). Do zakładów produkcyjnych dostarcza się je transportem wodnym albo samochodami. Podstawowym środkiem transportu dla kruszyw jest jednak transport kolejowymi wagonami. Samochodowy transport stosuje się, kiedy kamieniołomy albo żwirownie są położone w niewielkiej odległości od wytwórni, w której wytwarza się prefabrykaty. Przewożenie kruszywa odbywa się za pomocą specjalnych samochodów. Są to wywrotki albo wywrotki z przyczepą. Po dostarczeniu kruszywa do wytwórni musi być ono frakcjonowane oraz płukane.
Stal
Stal transportuje się z huty do wytwórni prefabrykatów przy pomocy kolejowych wagonów (program egzamin uprawnienia 2021). Do wytwórni znajdujących się w pobliżu hut transportuje się ja samochodami. Rozładunek stali następuje mechanicznie, używając do tego celu elektrowyciągu, który jest zawieszony na prowadnicy. Ta umocowana jest na stalowych słupach, które mają wysięgniki. Stal dostarcza się do wytwórni w kręgach oraz w prętach. W prętach stal przenosi się elektrowyciągiem do zasieków z przegrodami. Układa się je tam według gatunków oraz przekrojów. Stal w kręgach przewozi się przeważnie ręcznymi wózkami na ogumionych kołach zbrojami do magazynu. Pojemność 10 – cio przegrodowych zasieków wynosi około 150 ton.
Cement
Cement dostarcza się do wytwórni w mniejszym zakresie we workach, a w większym luzem. Transport odbywa się samochodem albo kolejowymi wagonami. Zależy on od odległości, jaka dzieli cementownie od przesypowej stacji cementu. Luzem dowóz odbywa się samochodem, tzw. cementowozem, kiedy odległość nie przekracza od cementowni 100 km oraz od przesypowej stacji 50 km. Silosy na cement mają ładowność 20 i 25 ton w mniejszych i przenośnych wytwórniach i 25-100 ton w dużych. Silosy wykonuje się zazwyczaj ze stali (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).
Zadania dla składów kruszyw
Składy kruszywa mają za zadanie rozładować je z dowozowych środków na skład i zmagazynować normatywnie jego zapas oraz dostarczyć kruszywo do betonowni w odpowiedniej ilości, aby zachować ciągłość bieżącej produkcji. Chcąc zapewnić ciągłość pracy w wytwórni trzeba mieć odpowiedni zapas kruszywa. Na zimowy okres, gdzie kruszywo nie może być wtedy dostarczane, zapas ten określa się normatywem na 75 dni produkcyjnych. W przypadku zapasu kruszywa, które może być dostarczane przez cały rok normatyw wynosi 12 dni (uprawnienia budowlane – egzamin). Poza zimowym okresem zapas kruszywa przeliczając go na dzienne zużycie zależy od transportu i wynosi: 15-7-20 dni przy kolejowej dostawie, 5-i-10 dni przy dostawie samochodem w odległości wynoszącej 50-4-100 km oraz 1-5 dni dla przewozu samochodem poniżej 50 km.