W przypadku ścian zewnętrznych liczy się przede wszystkim trwałość, solidność wykonania, istotny jest materiał, z którego budujemy. Znaczenie ma też fakt, czy jest to budowa domu od razu pod klucz, czy też realizowana będzie etapami. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Dużą rolę odgrywa tu też usytuowanie domu, istotne są też warunki gruntowe, tempo pracy, sposób obróbki, dostępność i kompletność systemu. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Kupując materiały budowlane musimy zainteresować się jakie ma on wartości izolacyjności cieplnej i akustycznej. Materiały budowlane powinny zapewnić odpowiednie ciepło, a także niskie rachunki za energię.
Beton komórkowy
Beton komórkowy powstaje w wyniku dodawania pasty aluminiowej do mieszanki piasku, wapna, cementu i wody.
Komórkowy beton używany jest do budowania różnorodnych budynków, wykorzystywany jest do ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz działowych. Zapewnia energooszczędność.Wykonuje się z materiałów naturalnych, są to produkty ekologiczne, przyjazne środowisku. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Ściany dwuwarstwowe wykonane metodą lekką, suchą przypominają budową ścianki trójwarstwowe.
Grubość warstwy nośnej wynosi zazwyczaj od 24 do 29 cm. Takie ściany najczęściej są ociepla się półtwardą wełną mineralną, czy izolacją z wysoko przepuszczalnej wiatroizolacji.
Ściany z betonu komórkowego oddychają i są przepuszczane dla pary wodnej. Beton komórkowy akumuluje ciepło, dzięki czemu wolno się wyziębia, zwłaszcza zimą, latem we wnętrzach jest chłodno, więc jest to kolejna zaleta. Ten typ materiału budowlanego zapewnia szybsze budowanie murów, bez problemu poddawany jest obróbce. Beton komórkowy to materiał całkowicie mrozoodporny i niepalny. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Bloczki
Różne rodzaje bloczków: bloczki gęstości 300-350 mają doskonałą izolacyjność, idealnie nadają się do ścian jednowarstwowych.
Bloczki odmiany 400-600, buduje się z nich ściany wewnętrzne nośne i zewnętrzne, a także ściany. Bloczki odmiany 700-800, buduje się nimi ściany nośne i działowe, które powinny odznaczać się izolacyjność akustyczną. Wykorzystuje się również do budowania ścian, piwnic, istotne jest, aby były murowane pełnymi spoinami w poziome i pionowe, później muszą być szczelnie zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową.