fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mur z kamienia łamanego

Mur z kamienia łamanego z licówką z ciosów jest jednym z najczęściej widzianym murem w inżynierskich budowlach, przykładowo izbice, jazy, filary, przyczółki, ściany oporowe, nadbrzeża. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pustaki
Pustaki

Pustaki zasadnicze podczas stałej szerokości 240 mm posiadają trzy odmiany długości L: pełno-długościowe L=490mm, oznaczenie ZVi; trzyćwierciowe L – 365 mm, oznaczenie Z:V4; połówkowe L = 240 mm, oznaczenie ZV2. Warto pamiętać, że pustaki połówkowe oraz trzyćwierciowe nadają się jedynie do stopniowania długości.

Pustaki końcowe są użyteczne do kątów i końców murów przy otworach i posiadają pełne zewnętrzne ścianki poprzeczne. Ich wymiary zewnętrzne są takie same jak w pustakach zasadniczych.

Prawidłowe oznaczenia to : K Vi, KV4, KV2.

Pustaki węgarkowe bywają pełno-długościowe W, połówkowe W V2, trzyćwierciowe W 3A.

Wymiary zewnętrzne tak jak w poprzednich pustakach, ale z dodaniem węgarka o przekroju poziomym 50 X 102 mm, podczas czego te 102 mm to grubość węgarka w poprzek muru. Tworzy się pustaki lewe i prawe z pojedynczym węgarkiem, ale też pustaki z węgarkami po obu stronach. (uprawnienia budowlane 2021)

Pustaki tak zwane pomocnicze przy jednakowej szerokości 102 mm posiadają trzy odmiany długości= dla PVi L = 490 mm, dla P3/4 L = 365 mm, dla PV2 L = 240 mm.

Do tego jest taki typ pustaków pomocniczych P/C posiadające długość 240mm, które mają żłobki pionowe na o wiele większych powierzchniach, jakie upraszczają przycinanie wymagane do ograniczenia otworów okiennych oraz drzwiowych. (uprawnienia budowlane program)

Pustaki Alfa

Każdy z pustaków Alfa posiada płaską przeponę na jednej podstawie. Taki pustak warto układać w murze przeponą w górę, aby ułatwić rozścielanie zaprawy i uchronić przed jej spadaniem w dziury.

Mury stworzone z pustaków Alfa są w naszym kraju popularne już około trzydzieści lat. Tworzone z nich szkoły, kościoły czy domy mieszkalne, a szczególnie w miejscach gdzie ciężko było dostać tradycyjną cegłę.

Przed wojną pustaki były robione z piasku i cementu, albo drobnej pospółki. Czasem zdarzały się też takie z cementu i żużla granulowanego bądź paleniskowego. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Kamienie łamane

Kamienie łamane, które sąsiadują z licowymi muszą być do nich idealnie wpasowane, żeby przewiązanie licówki z wnętrzem muru było najkorzystniejsze. Ciosy licowe na stronie licowej muszą posiadać odpowiednie kształty, które  będą podporządkowane do wymiarów i kształtu budynku. Pomiary lica kamieni są zazwyczaj wypisane w projekcie. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Kamienie charakterystycznych kształtów, przykładowo takie które będą potem używane do punktu złączenia filara z izbicą, muszą koniecznie być dokładnie zmierzone w projekcie. Reguły tworzenia murów to proste ściany murujemy pod sznur, a w przypadku powierzchni krzywych wedle szablonów.

Wyrównanie pierwszej warstwy muru

Po wygładzeniu pierwszej warstwy muru nakłada się ciosy licowe kolejnej warstwy, optymalizując ich położenie przy użyciu poziomnicy oraz drewnianych klinów, które znajdują się w spoinach wspornych i poprzecznych, ale też przy użyciu małych, płaskich kamieni podłożonych od tyłu.

Kolejno zaraz po zmoczeniu kamienia zapycha się spoiny wsporne i poprzeczne pakułami, papierem od cementu, sznurem i tak dalej. Nie dotykając kamieni, wypełnia się kawałek spoiny wspornej poprzez wkładanie zaprawy plastycznej przy użyciu łopatek. Cały czas dalej wypełnia się zaprawą pozostałą przestrzeń pod kamieniem, wkładając zatłuczeń tak, by kamień licowy posiadał mocne i równe oparcie.

Po ułożeniu rzędu kamieni licowych wypełnia się wnętrze murem z kamienia łamanego albo betonu, tak jak mówił wcześniej opisany sposób, a potem zalewamy rzadką zaprawą pionowe spoiny obok lica przetykając je drutem, by zlikwidować nie potrzebne tam powietrze. (program egzaminu na uprawnienia)

W inżynierskich budowlach co 5-4- 6 m w pionowym kierunku rozkłada się na całej powierzchni wnętrza muru beton umocniony z dołu i góry siatką stalowych prętów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com