fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cegły w łuku

Cegły w łuku rozmieszcza się korzystając z wiązania czterorzędowego bądź pospolitego. Murowanie łuku warto zacząć od obu wezgłowi w tym samym czasie. Powierzchnie różnych rzędów sklepienia muszą być równe co do osi sklepienia. Odpowiedni kierunek rozmieszczenia rzędów określa się dzięki sznurkowi czy prętowi umieszczonemu we właściwych środkach geometrycznych łuku. Łuk muruje się na zaprawie cementowo-wapiennej lub samej cementowej. W przypadku dużego obciążenia sklepienia używa się zaprawy cementowej w proporcjach 1:3. (uprawnienia budowlane kontakt) Aby uszczelnić spoiny wspierające warto rozklinować sklepienie, jeszcze przed wiązaniem zaprawy, poprzez umieszczenie paru rzędów klucza dzięki ubijakowi. Rzędy klucza umieszcza się na sucho, doczepiając je klinami, po czym umieszcza się je do finalnego umieszczenia ubijakiem. Cegły chroni się przed rozbiciem poprzez umieszczenie ich na deski. Po rozklinowaniu wlewa się zaprawę.

Łuki ceglane
Łuki ceglane

Łuk płaski

Takie łuki używa się w przypadku nie dużych szerokości luk, nie większych niż 2m. Łuk robi się zwykle o obszerności 1,5 cegły. (uprawnienia budowlane 2021) Strzałka teoretycznego łuku musi równać się 1/8,5 do 1/12 szerokości sklepienia. Łuk plaski robi się identycznie jak łuki zwykłe. Deskowanie poniżej sklepienia musi zostać prawidłowo usztywnione, żeby nie poddało się zgięciu przez masę. Deskowanie łuków robionych w zwykłych warunkach atmosferycznych da się likwidować przy szerokości łuku do 3m w 10 dni po zrobieniu, a przy szerokości 3-6m po 14 dniach. (uprawnienia budowlane program)

Rodzaje łuków

Patrząc na rozmiar strzałki co do szerokości rozdzielamy łuki na pełne, obniżone oraz podwyższone. Innym rodzajem łuku jest płaski, czyli sklepienie o niewypukłej płaszczyźnie podniebienia i grzbietu. (akty prawne uprawnienia budowlane) Sklepienie to za sprawą klinowego rozmieszczenia części działa jako łuk o niedużej strzałce. Łuk pełny pojawia się wtedy, kiedy strzałka sklepienia jest taka jak połowa jego szerokości. Jak strzałka bywa większa niż połowa, taki łuk jest podwyższonym, jak na odwrót, obniżonym. Patrząc na formę krzywizny podniebienia kategoryzujemy łuki koliste, eliptyczne, paraboliczne oraz koszowe. Te pierwsze robi się w formie wycinka koła o strzałce w przedziale 1/7-M/10 szerokości to łuki odcinkowe. W niektórych sytuacjach robi się łuki odwrócone, czyli rozmieszczane grzbietem w dół. Łuk taki, odwrotnie niż zwykły posiada funkcję objęcie masy z murów luki na sklepienie i oddanie ich na mur czy podłoże jakie leży poniżej sklepienia.

Łuk określa się dzięki sznurowi na odpowiednim do tego deskowaniu czy sklejce, jakie po docięciu ściśle wedle określonej krzywizny są jako formy do robienia krążyn pod konstrukcje sklepienia. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Konstrukcje łuków ceglanych

Obszerność łuku, czyli lęku ceglanego jest zależna od szerokości łuku i użytej formy obwodnicy. Szacując, określa się, że łuki półkoliste i podwyższone o szerokości do 2m robi się o szerokości jeden cegły. Łuki spłaszczone o szerokości do 1,5m robi się też o obszerności jednej cegły, ale przy szerokości I,5T2,0 m potrzebna jest dla nich obszerność jeden i pół cegły. (program egzaminu na uprawnienia) W sytuacji szerokości sklepienia 2-^ 3,5 m w łukach półkolistych i podwyższonych używa się obszerność jeden i pół cegły, a w łukach spłaszczonych do dwóch cegieł. Konstrukcję łukową przykrycia luki da się używać, jeśli ściana wspierająca posiada prawidłową obszerność. Przy łuku kolistym obszerność ściany musi równać się ¼-1/5 szerokości sklepienia. Łuki spłaszczone o strzałce ¼-1/8 potrzebują obszerności ściany wynoszącej 1/3-1/4 szerokości sklepienia. Łuk robi się na zrobionym według formy deskowaniu właściwie stężonym w powierzchni frontowej łuku i opartym na stojakach z kantówki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com