fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Łuki odciążające w ścianach

Łuki odciążające umieszcza się w ścianach w takich przypadkach, kiedy bezpośrednie okrycia otworów są zbyt słabe, żeby dać radę utrzymać będące na nich ciężary, lub kiedy podpora środkowa pomiędzy dwoma otworami ma na tyle niewielki pomiary, że nie da się na nią przenieść wyżej będących ciężarów. Przykładem jest otwór okienny, który okryty jest słabym łukiem płaskim, nad jakim przytoczony łuk jest odciążający odcinkowy i znowu występuję za słaby słup międzyokienny 1X1 cegłę, tak żeby dało się go obciążyć wyżej będącymi ciężarami, przez co nad obydwoma otworami zrobiono łuk odciążający. (uprawnienia budowlane kontakt)

murowanie łuku
murowanie łuku

Łuki zrobione z cegły da się zrobić w wiązaniu pospolitym, pierścieniowym, czterowarstwowym lub zazębionym. Wiązanie pospolite patrząc na ułożenie warstw może być wzięte za mur pionowy, przechylony na krążyny tak, by różne warstwy były zwyczajne do powierzchni podniebiennej.

Wiązanie pospolite jest z reguły najpoprawniejszym układem cegieł, natomiast jest skomplikowany i drogi do wykonania, przez dużą ilość wymaganych dziewiątek. Odpowiedni kierunek warstw w lukach kolistych albo koszowych możemy opisać przy użyciu sznura albo drutu zamocowanego w środkach kół. (uprawnienia budowlane 2021)

Murowanie łuku

Murowanie łuku robi się tak samo jak murowanie sklepienia, tylko warto pamiętać o jakości wykończenia. Aby uszczelnić spoiny wsporne, póki jeszcze zaprawa nie rozpocznie wiązania rekomenduje się rozklinowanie sklepienia osadzając zwornik ubijakiem. Uderzenia ubijaka dałyby radę zniszczyć pojedynczą warstwę cegieł, przez to dlatego zwornik robi się zwykle z trzech do nawet pięciu warstw cegieł. (uprawnienia budowlane program) Warstwy te układa się „na sucho” na klinach na pełnej długości i wbija się uderzeniami ubijaka po umieszczonej na nich desce i później zalewa się wszystko zaprawą. W przypadku sklepień ostrołukowych, warto jest skorzystać ze zworników w postaci oddzielonego klina betonowego albo kamiennego. Pozwala to na ominięcie przyciosywania cegieł.

Sklepienia odwrócone

Te sklepienia są zwykle używane do przenoszenia obciążeń ze ścian na większe podłoże. Kształt sklepienia bywa zazwyczaj odcinkowy. Wezgłowia są w specjalnie przyciosanych gniazdach ścian. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zanim zaczniemy robić sklepienia warto odpowiednio zająć się podłożem jakie zwykle robi się z chudego betonu, a wierzch natomiast wyrównujemy według szablonu (inaczej wzornika) zbitego z desek specjalnie do powierzchni dolnej sklepienia. Po przybiciu do ścian poprzecznych szablonu zrobionego z desek wyznacza się na nim położenie różnych warstw cegieł oraz muruje się sklepienie pod sznur od klucza do wezgłów. Zaprawę, która musi być gęsta nakłada się na niewypełnione górne elementy spoin i zapełnia się wkładając od góry gęstą zaprawę przy użyciu łopatek albo wylewając płynną zaprawę. Ten ostatnio wymieniony sposób jest korzystny, ale patrząc na wytrzymałość to jest gorszy.  Takie sklepienia odwrócone często są narażone na duże obciążenia z dołu, więc powinny zostać w każdej sytuacji statycznie obliczone, a skrajne mury sprawdzone na działanie rozporu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Orientacyjne grubości łuków

Orientacyjne długości łuków w zworniku, w przypadku obciążeń ścianami oraz stropami 2-3 kondygnacji. Ich wymiary można wyliczyć zaczynając obliczenie statyczne, na podstawie jakiego określa się finalne przekroje. Przy rozpiętościach powyżej 3m – grubości łuków warto zwiększać idąc od zwornika do wezgłów. Ostrołuki muszą zostać obciążone w zworniku, a każdy łuk powinien posiadać wypełnione murem albo betonem pachy na V2-P/3 ich wysokości. (program egzaminu na uprawnienia)

Jeśli mury podporowe posiadają wysokość z dołu otworu aż do wezgłowia łuku większą niż od 2,5 do 3m, wcześniej opisane szerokości warto zwiększyć o Vs do Ve wysokości danego muru. W przypadku murów, jakie są środkowymi podporami łuków (lub skrajnymi, mocniej obciążonymi), te szerokości mogą finalnie wyjść mniejsze o jakieś 30%. Końcowo, wymaganą szerokość wylicza się co do obliczeń statycznych. Jeżeli wyjdzie na jaw, że szerokość muru jest zbyt mała, da się użyć w lukach ściągi stalowe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com