Lokalizacja słupów wysokiego napięcia blisko budynku
Odpowiednie warunki związane z ochroną użytkowników od działania elektromagnetycznych pól powinny być realizowane przez projektanta w czasie wyboru lokalizacji budynku. Niekiedy zauważa się, że budynki nie zawsze stawia się zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa. W Polsce znajduje się czasami domy, które na swojej posesji mają słupy wysokiego napięcia. W przypadku pojawienia się awarii albo uszkodzenia linii bardzo szybko może stworzyć sytuacja ta zagrożenie dla domowników. Warto w związku z tym zapoznać się, co mówią przepisy odnośnie odległości budynków od elektroenergetycznych słupów. (uprawnienia budowlane cennik)
Usytuowanie budynku ujęte w Warunkach Technicznych
W warunkach technicznych w rozdziale I odnośnie usytuowania budynku, II dotyczącym zabudowy i zagospodarowania budowlanej działki oraz w rozdziale VII związanym ze zdrowiem i higieną można zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi odnośnie budowania domów. Budynek, w którym pomieszczenia przeznacza się na pobyt ludzi wznosi się poza zasięgiem uciążliwości i zagrożeń. Wytyczne te określają odrębne przepisy. Niekiedy dopuszcza się wznoszenie obiektów w tym obszarze, jednak konieczne staje się użycie tu techniczne środków, które zmniejszą stopień uciążliwości poniżej ustalonego poziomu w przepisach. Może się to także odbyć poprzez wzmocnienie odporności budynku na tego rodzaju zagrożenia oraz uciążliwości. Szkodliwe oddziaływanie elektromagnetycznych pól i promieniowania ujęto na pierwszym miejscu w katalogu uciążliwości. Na kolejnych miejscach znalazł się hałas oraz drgania. (uprawnienia budowlane program)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
12 kwietnia 2002 roku wydano rozporządzenie odnośnie technicznych warunków, jakie muszą spełniać budynki oraz ich usytuowanie. Rozporządzenie to zostało wydane przez Ministra Infrastruktury. Nie ujęto w nim wymogu związanego z zachowaniem minimalnego poziomu odległości budynku od elektroenergetycznego słupa. Jednak mimo to, podczas wykonywania projektu odnośnie lokalizacji budynku należy mieć na uwadze obowiązek spełnienia przynajmniej podstawowych wymagań i ustalonych technicznych warunków. Jednym takim podstawowym wymaganiem związanym z budowlanymi obiektami jest załącznik nr I wydany do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Wydano go 9 marca 2011 roku i posiada on nr 305/2011. Załącznik ustanawia warunki zharmonizowane wprowadzania budowlanych wyrobów do obrotu. W ten sposób uchyla się dyrektywę 89/106/EWG. Jego spełnienie wymaga się w związku z ustaleniami w ustawie Prawo Budowlane lit. C pkt 1 ust 1 art. 5. Wymagania te dotyczą higieny, środowiska oraz zdrowia. (uprawnienia budowlane segregator)
Projektowanie obiektu budowlanego
Budowlany obiekt jako całość oraz jego dane części i budowlane urządzenia związane z nim zgodnie z Prawem Budowlanym ust. 1 art. 5 projektuje się i buduje w określony za pomocą przepisów sposób. Musi być on zgodny z zasadami technicznej wiedzy i zapewniać spełnienie podstawowego zakresu wymagań. Bierze się tu pod uwagę przewidywany okres, jaki wiąże się z użytkowaniem budynku. (uprawnienia budowlane 2023)