fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zastosowanie

Poprzez zagęszczenie pomieszczeń i budynków nie są one w stanie samodzielnie funkcjonować. Zmiany atmosferyczne, wzrost temperatury, ilość powstających budynków w zatrważających wielkością aglomeracji miejskich. To wszystko wpływa na temperaturę w pomieszczeniach, a zatem na ich przegrzewanie oraz na użytkowników, którzy pod wpływem podniesionej temperatury mogą obserwować problemy ze zdrowiem.

Systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne mają zapewnić stały dopływ chłodniejszego powietrza, aby w pomieszczeniu dało się funkcjonować bez szkód zdrowotnych. Temperatura i wilgotność ma wpływ nie tylko na fizyczność człowieka, ale również na jego psychikę. Ciągle przesiadywanie w pokoju/budynku ze złą termodynamiką może doprowadzić do zniechęcenia, zmniejszenia efektywności pracy, a nawet do różnych chorób czy zaburzeń psychicznych, np. do depresji. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne
Systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne

Centralne wentylacyjne

Taki typ systemu wentylacyjno-klimatyzującego używa się w dużych, zagęszczonych pomieszczeniach (najczęściej w budynkach wielorodzinnych). Są one drogie zarówno w czasie zakupy, jak i w trakcie eksploatacji. Wymagają ogromnej przestrzeni przez rozległe kanały wentylacyjne. Dodatkowo połączone są z czasochłonnym i skomplikowanym montażem. W takich miejscach ciężko jednak zakupić innego rodzaju system, z uwagi na konstrukcje budynku. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wentylacja zdecentralizowana

W takich sytuacjach można pomyśleć o różnych indywidualnych systemach. Najczęściej korzysta się z takich posiadających dwa wentylator: jeden nawiewny, drugi wywiewny. Między nimi ustawia się wymiennik odzysku ciepła. (uprawnienia budowlane 2021)

Inną opcją będzie taki system push-pull, który posiada pojedynczy, rewersyjny wentylator nawiewno-wywiewny. Dzięki temu naprzemiennie odbiera ciepło z powietrza, usuwa je i oddaje świeże, chłodniejsze.

Oba te rozwiązania są skuteczne, ale drogie w utrzymaniu. Codzienna, przynajmniej kilkugodzinna praca systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego, chociażby w okresie letnim, wymaga sporych kosztów, a przy okazji nie wpływa pozytywnie na środowisko. Plusem tych zdecentralizowanych systemów jest to, że nie posiadają one rozległej instalacji kanałowej. To znacznie uproszcza montaż i skraca jego czas. (uprawnienia budowlane kontakt)

Szkła przeciwsłoneczne

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej konstrukcji korzystających ze szkła przeciwsłonecznego. Takie rozwiązane zapewnia wiele korzyści. Po pierwsze wpływa na odpowiednie przeszklenie, przez co daje wiele światła i poprawia samopoczucie użytkowników. Dodatkowo wpływa na temperaturę, która może uprzykrzać życie. Takie szkła sprawiają, że mocne promienie słoneczne nie zwiększają poziomu ciepła w budynku oraz nie uderzają w oczy użytkownikom, np. pracownikom jakiegoś biura. Korzystanie z takiego typu rozwiązania zwiększa komfort cieplny oraz wpływ na niższe rachunki za prąd, spowodowane ograniczonym działaniem klimatyzacji i sztucznego oświetlenia. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Jedna odpowiedź

  1. To prawda, że temperatura i wilgotność powietrza mają duży wpływ na samopoczucie. Dlatego ogrzewanie, chłodzenie i wentylacja w budynku powinny być zrównoważone, wydajne i ekonomiczne. Ponadto termostaty, klimatyzacja i inne urządzenia do regulacji temperatury w pomieszczeniu można doskonale połączyć ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com