fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Lokalizacja elektrycznych urządzeń i osprzętu w budownictwie bez barier

Zalecenia w mieszkalnych budynkach oraz we wspólnych częściach w mieszkalnych obiektach mówią o montażu takich urządzeń oraz osprzętów jak oświetleniowe łączniki oraz sterujące urządzenia. Zaliczamy do nich m.in. nastawniki klimatyzacyjne albo wentylacyjne, termostaty, przyciski służące otwieraniu drzwi i okien, sygnalizacja dzwonkowa czy wtyczkowe gniazda. Kolejnym zalecanym urządzeniem jest system łączności, czyli domofon, interkom, a także wideodomofon. Urządzeniem są tu również mieszkaniowe rozdzielnice oraz urządzenia, które wymagają odczytywania wskazań, nie wymagając jednocześnie obsługi. Wytyczne te nie obejmują rozmieszczenia urządzeń, które wynikają z innych zapisów. (uprawnienia budowlane 2022)  

Lokalizacja elektrycznych urządzeń i osprzętu w budownictwie bez barier
Lokalizacja elektrycznych urządzeń i osprzętu w budownictwie bez barier

Instalowanie w instalacyjnych strefach urządzeń i osprzętów

Urządzenia i osprzęty montuje się na ścianach, w wyznaczonych instalacyjnych strefach. Gdy elementy z elektrycznych instalacji zostaną zainstalowane poza instalacyjną strefą, w takim wypadku przewody przeprowadza się w pionowy sposób od najbliżej znajdującej się poziomej instalacyjnej strefy. Warto pamiętać, że w przypadku specjalnych urządzeń, do jakich zaliczamy np. termostaty albo wideorejestratory, ważne stają się wytyczne dotyczące montażu, jakie przekazane zostają od producenta. Osprzęt należy montować na odpowiednich wysokościach, jakie mierzy się od poziomu podłogi, która jest wykończona, do środka urządzenia bądź osprzętu. Przy łącznikach światła i sterujących elementach wysokość ta wynosi 85 cm, a przy telekomunikacyjnych i wtyczkowych gniazdach wysokość ta kształtuje się na poziomie 40 do 85 cm. Nad blatami w kuchni wtyczkowe gniazda powinny osiągać 115 cm, a mając do czynienia z urządzeniami, które wymagają odczytu wskazań i nie wymagają obsługiwania, wysokość ta wynosi w przedziale 120 do 140 centymetrów. (uprawnienia budowlane program) 

Wysokość mieszkaniowej rozdzielnicy

Żadna norma nie określa wysokości, na jakiej ma być zamontowana mieszkaniowa rozdzielnica. Załącznik do normy zaleca dokonanie montażu na wysokości, jaka jest mierzona od wykończonego poziomu podłogi, do jej poziomej osi. Kształtuje się ona na poziomie 110 do 185 cm. Na terenie Niemiec funkcjonuje zakres przedziału wysokości od 80 do 180 cm. W Wielkiej Brytanii i Irlandii krawędź dolna rozdzielnicy nie może znajdować się niżej od 120 cm od powierzchni podłogi, która jest wykończona. Dokonując planu lokalizacji mieszkaniowej tablicy trzeba mieć na uwadze, że musi być ona dostępna również dla osób poruszających się na inwalidzkim wózku, albo dla niższych osób. Nowoczesne mieszkaniowe rozdzielnice są w pełni bezpieczne. (uprawnienia budowlane segregator )  

Norma dotycząca budownictwa bez barier

Budownictwo bez barier opisane jest w normie DIN 18040. (uprawnienia budowlane) Obniżono w niej zalecany poziom wysokości montowania sterujących elementów oraz łączników światła, w stosunku do tej zawartej w normie ogólnej odnośnie instalacji z wysokości 105 cm do poziomu 85 cm. Minimalna wysokość montowania gniazd została podniesiona z poziomu 30 cm do wartości 40 cm. Wykorzystując w praktyce te zalecenia bardzo łatwo można usunąć jedną z pojawiających się barier.    (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com