Ładunki wybuchowe stosowane w budownictwie
W branży budowalnej najczęściej wykorzystuje się kumulacyjne ładunki, aby przeprowadzić likwidację konstrukcyjnych elementów. Do takich elementów zalicza się belki oraz słupy stworzone ze stalowych kształtowników. Są to również układy wykonane ze stalowych lin, jakie służą do spinania oraz podwieszania budowlanych konstrukcji. Podczas projektowania likwidacji budowlanych obiektów z zastosowaniem kumulacyjnych ładunków bardzo często pojawia się konieczność przeprowadzenia przygotowawczych prac. Polegają one przede wszystkim na stworzeniu perforacji i nacięć elementów konstrukcyjnych po to, aby ułatwić montaż ładunków i zapewnić odpowiednie cięcia. Za każdym razem działania te poprzedza się konstrukcyjno – wytrzymałościową analizą. Analiza uwzględnia planowane osłabienie w elementach. (uprawnienia budowlane 2023)
Produkcja kumulacyjnych ładunków
Do produkowania ładunków kumulacyjnych najczęściej stosuje się mieszaniny wybuchowych materiałów. Cechują się one dużą prędkością związaną z detonacją. Posiadają także dodatki, które pozwalają skutecznie uplastyczniać je, formować bądź prasować. Elementem podstawowym poza zastosowanym materiałem wybuchowym, który determinuje skuteczność kumulacyjnych ładunków jest ich kształt w poprzecznym przekroju, rodzaj kumulacyjnej wkładki oraz odległość od przeszkody, jaka jest przebijana. Zwykle wkładka kumulacyjna stanowi element obudowy ładunku. Wykonuje się ją z metali miękkich. Metale te umożliwiają w optymalnym stopniu formowanie. Wraz z detonacją materiału wybuchowego z wkładki tworzy się tzw. zbitek, który przybiera formę quasi – ciekłą. (uprawnienia budowlane segregator)
Oferta strzałowych środków
Obecnie producenci środków strzałowych w swoich ofertach posiadają szeroką materiałową gamę, których zastosowanie jest wszechstronne. Ciekawym rozwiązaniem jednak są kumulacyjne ładunki, jakie stosuje się z powodzeniem przy cięciu stalowych konstrukcji. Ładunki te pozwalają w precyzyjny sposób oraz skutecznie ciąć przekroje, których grubość jest znaczna. Dla cywilnych zastosowań na rynku dostępne są ładunki. Pozwalają one na cięcia w sposób liniowy elementów stalowych o grubości maksymalnej do 50 mm. Wybuchowe rodzaje materiałów używane do urabiania skał bądź kruszenia betonowych konstrukcji korzystają z zajścia gwałtownych zmian w stanie skupienia i jednoczesnym wzrastaniem objętości. Proces ten zachodzi w sposób równomierny w każdym z kierunków. Mając do czynienia z kumulacyjnymi ładunkami, poprzez ich specjalną budowę zachodzi tzw. zjawisko ogniskowania energii. (uprawnienia budowlane testy)
Projektowanie wyburzeniowych prac
Praktyka wskazuje, że podczas projektowania prac wyburzeniowych kumulacyjne ładunki dobiera się odpowiednio do grubości elementu, jaki ma być cięty. Odbywa się to w oparciu o dane, jakie publikują wytwórcy tych materiałów. Odpowiedni sposób kształtowania ładunków stwarza możliwość cięcia nie tylko płaskich powierzchni, ale także elementów posiadających kołowy przekrój. Dobra praktyka opiera się o to, aby przed przeprowadzeniem wyburzeniowych prac z użyciem kumulacyjnych ładunków sprawdzić skuteczność w poligonowych warunkach tychże ładunków. Należy wykonać próbne strzelania na elementach konstrukcji, jaka jest likwidowana. (uprawnienia budowlane cena)