Kurtyny powietrzne
Jak wiadomo na klimat, który panuje w pomieszczeniu wpływa wiele czynników. Niektórymi z nich są przede wszystkim niekorzystne warunki pogodowe. Wśród nich wyróżnić można np. upały bądź mrozy. W związku z tym, że w pomieszczeniu chcemy zapewnić jak najlepszy mikroklimat, często decydujemy się na jego częste wietrzenie. Jednak takie działanie prowadzi z kolei do dużych strat energii, która jest nam niezbędna w przypadku ogrzewania bądź chłodzenia pomieszczenia. Czy istnieje złoty środek w takiej sytuacji? Oczywiście, że tak i jest nim kurtyna powietrzna. Sprawdźmy, co może nam umożliwić. (uprawnienia budowlane program)
Działanie
Niewidzialna kurtyna powietrzna jest niezwykle skuteczna. Będzie ona w pełni spełniała swoją rolę pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zamontowana. Dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo energii, a także stworzyć w danym pomieszczeniu klimat, który będzie przyjazny w funkcjonowaniu. Jeżeli chodzi o jej działanie to odbywa się ono w taki sposób, że powietrze jest zasysane przez siatkę. Siatka ta ma działanie podobne jak filtr. Wówczas przepuszczone przez nią powietrze jest sprężane przez wentylatory i kierowane na wejście do danego pomieszczenia przez specjalne dysze. Jeżeli chodzi o filtr to spełnia on również rolę ochronną w przypadku wewnętrznych części kurtyny przed zanieczyszczeniem. Jeżeli chodzi o samą dmuchawę to jest ona wyposażona wentylator. Może on występować w następujących rodzajach: (uprawnienia budowlane segregator)
- osiowym,
- promieniowym,
- poprzecznym.
Jeżeli chodzi o ogrzewanie powietrza prze kurtynę to ma ona źródło ciepła: (uprawnienia budowlane 2022)
- z nagrzewnicą elektryczną – napięcie standardowe 230 V może zasilać elektryczne kurtyny powietrzne o mocy do 3 kW.
- z nagrzewnicą wodną – należy do niej doprowadzić czynnik grzewczy, którego minimalna temperatura będzie wynosić 70°C. Ważna przy tym jest nie tylko temperatura wody, ale też jej ilość.
- z nagrzewnicą gazową.
Możliwości nawiewu
Kotara powietrzna ma trzy możliwości nawiewowe. Są to odpowiednio:
- Nawiew pionowy z góry na dół.
- Nawiew poziomy z jednej strony na drugą.
- Nawiew pionowy z dołu do góry.
Najczęściej elektryczne kurtyny powietrzne lub te gazowe są montowane nad drzwiami. Zapewnia to napływ ciepłego powietrza z góry do podłogi. Nie da się ukryć, że najlepiej spełniać swoją rolę będą te zamontowane w podłodze, jednak z pewnością jest to znacznie bardziej drogie rozwiązanie.
Czynniki
Wszyscy wiemy, że powietrze ulega wymianie tam, gdzie ma taką możliwość. Wówczas mamy do czynienia z wyrównaniem różnic jego temperatur i ciśnienia. Jeżeli chodzi o wymianę powietrza to możemy wyróżnić trzy czynniki, które mają na nią wpływ. Są to: (uprawnienia budowlane cennik)
- Różnica temperatur: Prąd konwekcyjny powoduje wymianę powietrza między dwoma obszarami o różnych temperaturach. Wskazuje się, że im większa jest ta różnica, tym bardziej intensywnie odbywa się wymiana powietrza. Przez takie działanie możliwa, a raczej pewna wydaje się większa strata energii.
- Różnica ciśnienia: Warto pochylić się nad wyrównaniem głównie tej różnicy, ponieważ nie pozostaje ona bez wpływu na wydajność kurtyny.
- Wiatr, efekt komina i przeciągi: Jeżeli zmienimy moc strumienia i kąt nawiewu, nasza kurtyna może być skuteczna w przypadku ograniczenia wokół niej ruchów wiatru. (uprawnienia budowlane kontakt)