fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kurtyny powietrzne

Jak wiadomo na klimat, który panuje w pomieszczeniu wpływa wiele czynników. Niektórymi z nich są przede wszystkim niekorzystne warunki pogodowe. Wśród nich wyróżnić można np. upały bądź mrozy. W związku z tym, że w pomieszczeniu chcemy zapewnić jak najlepszy mikroklimat, często decydujemy się na jego częste wietrzenie. Jednak takie działanie prowadzi z kolei do dużych strat energii, która jest nam niezbędna w przypadku ogrzewania bądź chłodzenia pomieszczenia. Czy istnieje złoty środek w takiej sytuacji? Oczywiście, że tak i jest nim kurtyna powietrzna. Sprawdźmy, co może nam umożliwić.  (uprawnienia budowlane program) 

Kurtyny powietrzne

Działanie

Niewidzialna kurtyna powietrzna jest niezwykle skuteczna. Będzie ona w pełni spełniała swoją rolę pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zamontowana. Dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo energii, a także stworzyć w danym pomieszczeniu klimat, który będzie przyjazny w funkcjonowaniu. Jeżeli chodzi o jej działanie to odbywa się ono w taki sposób, że powietrze jest zasysane przez siatkę. Siatka ta ma działanie podobne jak filtr. Wówczas przepuszczone przez nią powietrze jest sprężane przez wentylatory i kierowane na wejście do danego pomieszczenia przez specjalne dysze. Jeżeli chodzi o filtr to spełnia on również rolę ochronną w przypadku wewnętrznych części kurtyny przed zanieczyszczeniem. Jeżeli chodzi o samą dmuchawę to jest ona wyposażona wentylator. Może on występować w następujących rodzajach:   (uprawnienia budowlane segregator)  

 • osiowym,
 • promieniowym,
 • poprzecznym.

Jeżeli chodzi o ogrzewanie powietrza prze kurtynę to ma ona źródło ciepła:  (uprawnienia budowlane 2022) 

 • z nagrzewnicą elektryczną – napięcie standardowe 230 V może zasilać elektryczne kurtyny powietrzne o mocy do 3 kW.
 • z nagrzewnicą wodną – należy do niej doprowadzić czynnik grzewczy, którego minimalna temperatura będzie wynosić 70°C. Ważna przy tym jest nie tylko temperatura wody, ale też jej ilość.
 • z nagrzewnicą gazową.

Możliwości nawiewu

Kotara powietrzna ma trzy możliwości nawiewowe. Są to odpowiednio:

 1. Nawiew pionowy z góry na dół.
 2. Nawiew poziomy z jednej strony na drugą.
 3. Nawiew pionowy z dołu do góry.

Najczęściej elektryczne kurtyny powietrzne lub te gazowe są montowane nad drzwiami. Zapewnia to napływ ciepłego powietrza z góry do podłogi. Nie da się ukryć, że najlepiej spełniać swoją rolę będą te zamontowane w podłodze, jednak z pewnością jest to znacznie bardziej drogie rozwiązanie.

Czynniki

Wszyscy wiemy, że powietrze ulega wymianie tam, gdzie ma taką możliwość. Wówczas mamy do czynienia z wyrównaniem różnic jego temperatur i ciśnienia. Jeżeli chodzi o wymianę powietrza to możemy wyróżnić trzy czynniki, które mają na nią wpływ. Są to:  (uprawnienia budowlane cennik)

 1. Różnica temperatur: Prąd konwekcyjny powoduje wymianę powietrza między dwoma obszarami o różnych temperaturach. Wskazuje się, że im większa jest ta różnica, tym bardziej intensywnie odbywa się wymiana powietrza. Przez takie działanie możliwa, a raczej pewna wydaje się większa strata energii.
 2. Różnica ciśnienia: Warto pochylić się nad wyrównaniem głównie tej różnicy, ponieważ nie pozostaje ona bez wpływu na wydajność kurtyny.
 3. Wiatr, efekt komina i przeciągi: Jeżeli zmienimy moc strumienia i kąt nawiewu, nasza kurtyna może być skuteczna w przypadku ograniczenia wokół niej ruchów wiatru.  (uprawnienia budowlane kontakt) 
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com