Sklepienia gwiaździste
Są one podobne do płaszczyzn sklepień klasztornych, kopulastych, krzyżowych, żaglowo-zwartych. Tworząc na planie takie sklepienie, najpierw oblicza się łuk w czole kozuby o promieniu R, później wylicza się odstęp wspięcia w punkcie SSi, kolejno wykonuje się na planie układ łuku przekątnego i na koniec robi się ten łuk na przekroju pionowym. Później określamy linię szczytową kozuby i rzuty pionowe łuków pośrednich. Przybliżone rozmiary żeber ceglanych w przypadku szerokości do siedmiu metrów to 1X1 cegły, natomiast grubość sklepień pomiędzy żebrami to V2 cegły. (uprawnienia budowlane kontakt)
Żebra
Jak da się zauważyć w przekroju pionowym, żebra w szczytowym punkcie, robiące za zwyczajne ostrołuki, otulone są wagą potężniejszych ciosów, żeby udostępnić lepszą linię ciśnień. Sklepienia gwiaździste można było zaobserwować w naszym kraju w XIV wieku w architekturze gotyckiej. Najpierw korzystano z szablonów prostych, a w następnych wieku i jeszcze dalej zaczęto tworzyć bardziej skomplikowane dekoracje, w taki sposób, że rola żeber zanikała. (uprawnienia budowlane 2021) Oczywiście poza tymi, jakie bywały najważniejszymi krawędziami podziałowymi płaszczyzny podniebiennej. Żebra tworzyło się w kamieniu ciosanym, czasem nawet w rzeźbionym, ale też w ceramice profilów.
W naszym Państwie do tej pory istnieje dużo dawnych budynków z ładnymi sklepieniami gwiaździstymi, przykładowo kościół NMP w Stargardzie, kolegiata w Wiślicy z XIV w, kościół katedralny w Pelplinie, kościół NMP w Krakowie z XV w. Sklepienia takie tworzy się na siatce deseni geometrycznych, zazwyczaj różnych rodzajów gwiazd jako mocno wypukłe żebra i żeberka, jak i pomiędzy wgłębień pośród wklęsłych zakończeń. Sklepienia są podobne do specjalnie rzeźbionych kryształów wykonanych ze szkła, jakie są ważnym elementem architektonicznym. (uprawnienia budowlane program)
Kozuby
Jak rozdzielimy kozuby na paski powierzchniami pionowymi równo do siebie położonymi do boków kwadratu, to wszystkie paski jako sklepienie na końcówkę narożnikową odda jakąś siłę R. Blisko położony pasek z innej kozuby przetransportuje podczas symetrycznego obciążenia na końcówkę narożnikową też siłę R. Te dwie siły wspólnie ukośne ukażą nam w rezultacie siłę wypadkową T. Te siły T będą się dodawać z góry w dół, sprawiając, że żebra mimośrodowe ulegną zgniataniu. Są one umiejscowione w stronę końcówki narożnej. Zbliżoną metodą da się zobrazować układ sił ponad resztą wielokątów foremnych. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Murowanie sklepienia cegieł zachodzi na uzupełnionym deskowaniu. Blisko szczytów okrywanego kwadratu warto jak najdalej się da wypuścić rzędy poziome z filaru, a startowe cegły kozub najdokładniej jak tylko się da ociosać.
W przypadku sklepień z żebrami narożnymi 1X1 cegły kozuby da się stworzyć zwyczajnym murem. Jeszcze kolejna metoda to rozkładanie cegieł w kozubach w jodełkę i żeber o rozpiętości na zmianę 1 oraz IV2 cegły. W tej metodzie związanie cegieł kozub wraz z żebrami będzie o wiele korzystniejsze. Tak jak podczas pierwszego jak i drugiego typu trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu cegieł, żeby dopasować mur kozub do żeber i po, by utrzymać krawędzie podniebienne w narożnikach. Trzeba pamiętać o odpowiednim wsparciu żeber w wezgłowiach, w niektórych sytuacjach używa się odpowiednich kamieni łożyskowych bądź odlewów z betonu. (program egzaminu na uprawnienia)
Czoła kozub
Czoła kozub muszą opierać się na głębokość pięciu centymetrów na gniazdach łuków podporowych albo murów. Krążyny sklepienia krzyżowego tworzymy tak: Zaczynamy od krążyn dla całego sklepienia walcowego pamiętając o deskowaniu. Kolejno, w czterech narożnikach ustawiamy pionowe łaty albo tyczki i napręża się pomiędzy nimi na zmianę niegrube druty. Wedle pionów opuszczonych z tych drutów ustala się linię narożnikową. Potem układa się łuki krążynowe obu kozub, jakie będą odeskowywane i mocuje się do łuków i do desek sklepienia walcowego prawidłowo przygotowane do tego na końcówkach deski. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Sklepienia krzyżowe ułatwiają odpowiednie zużycie i uformowanie architektoniczne środka z góry, nie mogąc tego samego powiedzieć o sklepieniach klasztornych. Te zalety razem ze sposobnością skorzystania z mocnego materiału (cegły albo kamienia), pomogły w powstaniu wielu budynków w naszym kraju, licząc nawet od bardzo dawnych czasów. Te sklepienia można uzyskać, kiedy liniom wierzchołkowym kozub , jakie w normalnych sklepieniach są proste, w sposób naprowadzenia ich na kształt łuków czy prostych, wspinających się do góry. Tworzy się je taką samą metodą jak sklepienia krzyżowe zwyczajne. Żebra krążynowe trzeba przygotować w stronę przekątnych, w jednym lub dwóch punktach pośrednich oraz w czołach.