fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Kształty geometryczne lejów

Kształty geometryczne lejów

Zasobniki i ich konstrukcję można dzielić na części przy użyciu dylatacji. Spowodowane jest to ich długością. Poduszki żelbetowe, które zakłada się pod szczelinami dylatacyjnymi, mają za zadanie pomóc w uniknięciu osiadania sąsiadujących ze sobą segmentów.

Górne rygle ram poprzecznych służą jako oparcie do belek ciągłych estakad kolejowych. Ścianami pionowych zasobników są rygle górne ram podłużnych i poprzecznych. Podwiesza się do nich leje zasobników. Leje zasobników powinny mieć takie kształty geometryczne, które zapewnią łatwość w opróżnianiu oraz we wsypywaniu materiałów przez otwór wypustowy (nauka do uprawnień architektonicznych).

Kształty geometryczne lejów
Kształty geometryczne lejów

Przyczyny zastoju w ruchu materiałów

Jako przyczyny, które powodują zahamowanie ruchu materiałów w zasobnikach, wskazuje się kilka czynników. Mowa tu np. o zaklinowaniu się rudy w dolnej części zasobnika lub w otworze wypustowym. Spowodowane to jest nieodpowiednim lejem i wielkością otworu w porównaniu do wielkości największych kawałków rudy. Ważne jest, żeby otwory były 4- lub 5-krotnie większe od średnicy największych brył. Kolejnym czynnikiem może być sytuacja, w której materiał w zasobnikach ułoży się w ten sposób, że utworzy kopułę lub sklepienie wsparte na ścianach. Zdarza się tak, że sklepienie jest na tyle wytrzymałe, że utrzyma materiał nad nim. Żeby je zlikwidować należy stworzyć „kieszenie” albo otwory, przez które wprowadzi się drąg i na skutek uderzania zlikwiduje się sklepienie. Następną przyczyną może być to, że rudy, które są za bardzo wilgotne bądź mają dużo gliny w sobie, przywrą do ścian zasobnika na skutek ciśnienia górnych warstw. Powstaje wówczas dodatkowa powłoka na ścianach.

Odpowiedni wybór ścian – geometryczne kształty – zapobiegnie obsuwaniu się częścią środkową materiału w dół. Ostatnim czynnikiem mającym wpływ mogą okazać się mrozy. Wówczas materiały wsadowe, które są wilgotne, zamarzają. Powstaje wtedy bryła, którą ciężko jest rozbić. Żeby nic nie zamarzło, należy wyposażyć zasobniki w instalację grzewczą. Można ogrzewać wtedy to miejsce parą, która będzie przepływać przez wmontowane w ścianach przewody lub przez wdmuchiwanie do nich nagrzanego powietrza (programy do uprawnień architektonicznych).

Dobór kształtów zasobnika

Jeżeli chodzi o dobór kształtów zasobnika, to mowa jest o określeniu kilku czynników:

– właściwego kąta nachylenia ścian,

– wielkości otworu wypustowego,

– racjonalnego kształtu poprzecznego zasobnika.

W przypadku kąta nachylenia ściany do poziomu to powinien on być trochę większy niż kąt naturalnego zsypu materiału RP (tj. * = y +(5-5-10°)). Z kolei kąt nachylenia krawędzi powinien mieć wielkość fi = qp0 + (5-5-5-10°) (RP 0 = kąt tarcia danego gatunku materiału o ściany zasobnika).

Wpływ na określenie wielkości otworów wypustowych mają:

– właściwości fizyczne materiału,

– wymiary brył,

– wydajność zasobnika,

– typ zamknięcia.

Najczęściej decydowano się na otwór w kształcie kwadratu (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Jeżeli chodzi o prostokąt, to powierzchnia otworu w świetle powinna być nieco większa niż kwadratowego, obliczonego dla danych warunków. Warto zwrócić uwagę na to, że jeżeli prostokąt będzie zbyt wydłużony, to występują wówczas gorsze warunki wypustowe.

Żeby do zasobników nie dostały się kawałki rury, która ma większe niż dopuszczalne wymiary, to w jego górnej części montuje się stalową kratę. Wielkość jej otworów jest zależna od największej frakcji rudy.

Zawisanie materiałów


Gdzie najczęściej występuje zawisanie materiałów? Są to kąty styków ścian pochyłych. Dlatego najbardziej pożądanym kształtem byłby walec, który jest zakończony stożkiem ściętym. Jednak najbardziej popularnym kształtem jest prostokąt. Spowodowane to jest tym, że przy grupowych zasobnikach okrągłych występuje strata powierzchni wielkości 30% w porównaniu do zasobników prostokątnych. Jeżeli napotka się trudności konstrukcyjne w uzyskaniu potrzebnego kąta nachylenia krawędzi ścian, należy wówczas wprowadzić płaszczyzny klinowe w narożnikach.

Nie da się ukryć, że kształt geometryczny jest bardzo ważny. Ma on bezpośredni wpływ na wysypywanie się z otworu spustowego materiału bez zakłóceń (egzamin na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com