fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Krzyżowo klejone drewno CLT

Nowym rodzajem materiału na rynku budowlanym jest drewno, które klei się w krzyżowy sposób. W Polsce można powiedzieć, że jest to nieznany materiał. Na terenie krajów, takich jak Niemcy czy Austria oraz w krajach skandynawskich drewno jest budowlanym materiałem, na takim samym poziomie jak beton czy stal. Zarówno teoretyczna, jak i praktyczna wiedza o nim jest znana powszechnie. Nowoczesne konstrukcyjne rodzaje materiałów z drewna w Polsce są zazwyczaj ciekawostką, a zastosowanie drewna jako konstrukcyjnego elementu w wysokich budynkach stanowi niekiedy abstrakcję. (uprawnienia budowlane 2022)  

Krzyżowo klejone drewno CLT
Krzyżowo klejone drewno CLT

Powstanie drewna klejonego krzyżowo

Drewno, które klei się w sposób krzyżowy powstało w związku z chęcią wytworzenia materiału o wysokim poziomie wytrzymałości, sztywności, ale również estetycznego. Wielowarstwowy oraz naprzemienny warstwowy układ powoduje zmniejszenie poziomu naturalnych wad, jakie prezentuje pojedyncza drewniana deska. W ten sposób zyskuje się sztywną stropową płytę albo tarcze ścienną, która może pracować w konstrukcji danego budynku w wielu kierunkach. Ujęta w normie definicja mówi, że klejone drewno X-lam to rodzaj strukturalnego konstrukcyjnego drewna, na które to składają się minimum trzy warstwy drewniane bądź drewnopochodne, gdzie minimum trzy warstwy są prostopadłe do siebie.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Budownictwo drewniane

Obecnie odnotowuje się powrót do drewnianego budownictwa. Ma to związek z ekologią orz modą na prowadzenie zdrowego trybu życia. Często ludzie marzą o nowym domu, który będzie ekologiczny, estetyczny, mocny, oraz komfortowy. Dodatkowo najlepszym rozwiązaniem byłaby jak najniższa emisja dwutlenku węgla, albo wręcz magazynowanie częściowo CO₂ na stałe, które to pochodzi z atmosfery. Należy zastanowić się tutaj, jaki materiał spełniłby te oczekiwania. Porzucając patrzenie na drewno, jak na tartaczne zielone belki, które należy jak najszybciej schować w dachowych warstwach, bądź w szkielecie, i pozwalając patrzeć na drewno w szerszej perspektywie osiągniemy zamierzony efekt. Nowe rodzaje drewnopochodnych produktów pozwalają spełnić wiele śmiałych oczekiwań stawianych przez inwestorów, architektów czy projektantów.  (uprawnienia budowlane program) 

Konstrukcyjne drewniane materiały

Pomimo, że w Polsce bardzo łatwo można pozyskać wiele informacji, to jednak występują dysproporcje związane z tym, że na terenie innych zachodnich krajów wznosi się za pomocą nowoczesnych technologii drewniane budynki, a u nas niestety nie.  (uprawnienia budowlane kontakt)  Czynniki, jakie wpływają na taki nasz poziom wiedzy, to przede wszystkim podejście w stereotypowy sposób do drewna i drewnianego budownictwa. Ze względu na to, że historia Polski była burzliwa, Polacy zniechęcili się do budowania przy zastosowaniu drewna. Takie budynki można było w prosty sposób podpalić albo zniszczyć. Za pomocą drewna powstawały przede wszystkim wiejskie chaty, co kojarzono zazwyczaj z biedą. W bogatych i szybko rozwijających się miastach wznoszono budynki z zastosowaniem betonu, stali oraz cegły. Duże dysproporcje w takim myśleniu spowodowały, że drewno nie było pożądanym budowlanym materiałem, i takie myślenie zostało do dziś.(uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com