fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Kreślarz techniczny

Kim jest kreślarz techniczny

Na czym polega zawód kreślarza technicznego? Jest to osoba, która wykonuje, kreśli rysunki i projekty techniczne. Dodatkowo wykonuje również plany czy też rysunki geodezyjne i kartograficzne. Kreślarz bazuje przy wykonywaniu swojej pracy na wykonanych pomiarach, szkicach.  Kreślarz stosuje do wykonywania swojej pracy przybory kreślarskie, ale nie tylko. Osoba taka może bazować również na urządzeniach i programach komputerowych.

kreślarz techniczny
kreślarz techniczny

Zawód kreślarz można podzielić na specjalizację, w zależności od tego w jakiej tematyce wykonywane są rysunki techniczne.  Można wyróżnić kreślarzy prac typu budowlanego, czyli obiektów budowlanych. Może to być również osoba która wykonuje rysunki techniczne maszyn i urządzeń. Wyróżnia się też, nie mniej ważnych, kreślarzy z obszaru geodezji i kartografii.

Do zadań kreślarza należą miedzy innymi:

  • przygotowanie rysunków na podstawie szkiców i specyfikacji
  • zapis rysunku na nośniku pamięci i umożliwienie jego późniejszej obróbki,
  • wykonywanie poprawek istniejących już rysunków,
  • kopiowanie istniejących rysunków technicznych,
  • drukowanie swoich prac,
  • archiwizacja dokumentacji technicznej.

 

Kreślarz rysunków budowlanych.

W naszej branży najbardziej interesujący będzie zawód kreślarza wykonującego rysunki budowlane. Kreślarz taki przygotowuje projekt planów budowlanych. Bazuje on na szkicach przygotowanych przez konstruktorów czy architektów. W skład takiej dokumentacji wchodzą rzuty i przekroje budynków, plany sytuacyjne, elewacje. Dodatkowo kreślarz może wykonywać rysunki branżowe, czyli instalacje sanitarne, elektryczne, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe itd. Mogą to być rysunki obiektów kubaturowych, czyli domów czy obiektów użyteczności publicznej, ale również rysunki mostów, przepustów, wiaduktów itd. Kreślarz wykonuje również schematy statyczne. Sprawdza kompletność dokumentacji, archiwizuje ją, dba o jej poprawny przebieg między poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego.

W przypadku branży budowlanej kreślarzem zostaje najczęściej młoda osoba od razu po studiach. Dzięki temu uczy się prawdziwej pracy w zawodzie. Widzi jak powinny wyglądać rysunki, uczy się porządku i nawiązywania kontaktów ze współpracownikami. Po takim stażu najczęściej osoba taka może ubiegać się o uprawnienia budowlane i po ich otrzymaniu zostaje projektantem.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com