fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Krążyny

Przechylenia poprzeczne

Przechylenia poprzeczne do płaszczyzny łuku nie mają miejsca, jeżeli krążyny są odpowiednio w tym kierunku unieruchomione, co można uzyskać przy skorzystaniu z krzyżulców, desek i kleszczy. Przez to nie uwzględnia się w ogóle przechylenia poprzecznego podczas obliczania odkształceń krążyn. (uprawnienia budowlane kontakt)

Krążyny
Krążyny

Dodając odkształcenia wyszczególnione, otrzymujemy pełne, prawdopodobne osiadanie krążyn.

Żeby po zdjęciu krążyn podniebienie sklepienia utrzymało takie położenie, jak zakładano wcześniej, trzeba przy większych rozpiętościach powierzchnię górną krążyn podnieść w górę, czyli zwyczajnie dać krążynom konstrukcyjne uniesienie. Wzniesienie to musi brać pod uwagę całkowite, możliwe osiadanie krążyn, ale też swoje ugięcie sklepienia po zlikwidowaniu krążyn na skutek obciążeń. Czasem też pod wpływem niskiej temperatury i skurczu betonu, jeżeli sklepienie to bywa betonowe.

Ugięcie własne

Ugięcie własne sklepienia wylicza się w przypadku dużych rozpiętości metodami statyki. Szacując wynosi ono 0,002 l do 0,004 l, gdzie l to rozpiętość sklepienia. Ogólnie da się stwierdzić, że znaczne podwyższenie zrobionego sklepienia w stosunku do projektu jest mniej szkodzące od obniżenia, szczególnie w przypadku sklepień płaskich, więc w kilku Państwach, przykładowo w Niemczech, był wprowadzony zwyczaj zakładania konstrukcyjnego wzniesienia o 50% większego niż suma otrzymanej z przyjętego osiadania krążyn i wyliczonego swojego ugięcia sklepienia. (uprawnienia budowlane 2021)

Aby podać wzniesienie konstrukcyjne w obwodnicy sklepienia, dzielimy rozpiętość sklepienia na jakąś ilość części, przykładowo dziesięć, w wezgłowiu ustalamy wzniesienie wynoszące zero, w kluczu ustala się je patrząc na wcześniejsze rozważania, a w miejscach pośrednich wedle liniowej zależności proporcjonalnie do odstępu od wezgłowia.

Żebra krążynowe ustala się tak:

Posiadając projekt na płaszczyźnie z naniesionych desek robi się w normalnej skali górną rzeczywistą powierzchnie krążyn, z przyjęciem wzniesienia konstrukcyjnego, następnie robi się szablony z desek i wedle nich przycina się kawałki żeber z desek albo bali. Gdy mamy do czynienia z trudniejszymi krążynami, szczególnie wiązarowymi, wtedy i inne ważne części w identyczny sposób nakłada się na deski i robi kolejne szablony. (uprawnienia budowlane program)

Odkształcenia złącz

Odkształcenia złącz mogą pojawiać się widoczne, jeśli złącza się nie zbyt porządnie zrobione. Wszelakie gniazda, ciosy, czopy i tak dalej muszą zostać dokładnie zrobione i dopasowane. Jest to szczególnie istotne w dotyku słupów do krążyn i belek, gdzie nie ciężko jest o punktowe zgniecenie materiału. Przy bardziej niebezpiecznych obciążeniach krążyn umieszcza się w takich punktach przekładki wykonane z blachy cynkowej, czy nawet z kształtowników.

Aby usztywnić złącza, łączy się je w należyty sposób klamrami , nakładkami, śrubami oraz gwoździami. Da się założyć deformacje 1mm w każdym punkcie styku dwóch elementów przy sile ściskającej w obydwu elementach w kierunku włókien i 306mm przy sile działającej wzdłuż włókien w pierwszym elemencie i w poprzek włókien w kolejnym. Jeśli element poprzeczny zrobiony jest z twardego drewna, to deformacja złącza może być mniejsza i da się przyjąć jako równą 1 czy 2mm. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Odkształcenia statyczne

Odkształcenia statyczne ustroju składają się na deformacje osiowe i zgięcia prętów jeśli są obciążone siłami zginającymi oraz na odkształceniach zespołu prętów jako wiązarów, jeśli korzystało się z krążyn wiązarowych. Żeby odkształcenia statyczne były zminimalizowane, doradza się używać usztywnione i duże przekroje, w żadnym wypadku nie mniejsze niż statycznie wymagane, i ustawiać gęsto słupy wspierające, omijając jak najbardziej się da krążyny wiązarowe. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podczas większych rozpiętości niektórych typów krążyn, przykładowo wiązarowych, trój-przegubowych, jest możliwość, że podczas obciążenia jednej części krążyn, w drugiej pojawiają się siły oraz deformacje w kierunku innym niż zakładano w obliczeniu statycznym.

Żeby do tego nie doszło, łuki o większych rozpiętościach muszą zostać obciążone równomiernie i symetrycznie na pełnej długości. Jest opcja, żeby najpierw zrobić odcinki łuków przy wezgłowiach, a potem odcinki po obu stronach zwornika zostawiając go nie wypełnionego, później odcinki pomiędzy już zrobionymi i na końcu sam zwornik. Odkształcenia statyczne da się łatwo wyliczyć, używając znanych metod statyki. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com